Саудитска Арабия иска цените на петрола да достигнат по 80 долара за барел, за да може правителството да успее да плати амбициозната си реформа и да подкрепи стойността на държавния гигант Aramco преди първоначалното публично предлагане, пише Bloomberg.
В разговори с делегати на Организацията на страните-износителки на петрол и участници в петролния пазар, официални лица от Рияд са били внимателни и са избягвали да посочат точна цена, но хора, разговаряли с тях, са достигнали до заключението, че кралството се стреми именно към тази цена, уточнява агенцията.Днес фючърсите на бенчмарковия сорт Брент се повишиха с 2,3 процента до 70,21 долара за барел.
В интервю пред списание Time миналата седмица принц Мохамед бин Салман за първи път публично обвърза очакването за по-висока цена на петрола с момента, в който Aramco ще бъде качено на борсата.
"Вярваме, че цените на петрола ще се повишат тази година, както и през 2019 година, затова се опитваме да изберем правилния момент", каза той. Рияд първоначално обяви, че IPO-то ще бъде през втората половина на 2018 година, но сега вече се цели към 2019 година.
Министърът на петрола на Саудитска Арабия Калид Ал-Фалих също звучи ястребово. Той предложи ОПЕК да продължи да намалява предлагането на петролния пазар, въпреки че картелът е съвсем близо до целта си за намаляване на запасите в индустриализираните страни до петгодишното средно ниво.
Миналият месец той заяви, че цена от 70 долара за барел не е достатъчна, за да стимулира инвестициите в индустрията.
Желанието на Рияд за по-високи цени е движено изцяло от вътрешната политика. Въпреки че бюджетният дефицит на кралството намаля рязко с възстановяването на цените, принц Мохамед има амбициозна - и доста скъпа - програма за икономическа и социална реформа. Той трябва да плати и за военните действия в Йемен.
Има малко индикации, че саудитците са готови да ограничат още повече добива, но най-вероятно ще запазят сегашното ниво, докато цената се повиши достатъчно. Те разчитат и на намаляващия добив във Венецуела, възможните нови санкции, които САЩ може да наложи на Иран и растящото търсене.
Стратегията на Саудитска Арабия не се харесва на всички в картела. Някои се опасяват, че тя ще даде допълнителен тласък на американския добив, който вече е на рекордните десет милиона барела дневно.
Засега обаче най-важното за Рияд е продължаващата подкрепа на Москва.