Гърция и нейните кредитори от Европейския съюз и Международния валутен фонд са постигнали споразумение по ключови трудови реформи, по въпросите на енергетиката и намаляването на пенсиите. Това съобщи агенция Reuters, позовавайки се на свои източници.
По информация на агенцията, Атина ще намали разходите за пенсии с 1% от Брутния вътрешен продукт през 2019 година. Така също страните са постигнали съгласие за понижаване прага за освобождаване от данъци до доходи от около 6 хиляди долара годишно. По този начин също ще се икономиса около 1 процент то БВП.
Що се отнася до трудовите реформи, според източниците на Reuters, гръцките власти не се задължават да облекчават процеса на масови уволнения, за което по рано настояваше МВФ.
Благодарение на постигнатите договорености, Гърция се приближава до подписването на предварително споразумение пред срещата на финансовите министри на страните от еврозоната на 7 април.
Еврогрупата реши да активизира работата на кредиторите и Гърция по втората оценка за изпълняваната от страната програма за оказване на финансова помощ. Но не определи окончателен срок за нейното завършване, заяви по-рано ръководителят на финансовите министри на страните от еврозоната (Еврогрупата) Йерун Дейселблум. Тази втора оценка не може да приключи вече няколко месеца.
Анализаторите на Societe Generale писаха, че е много важно да се постигне споразумение между представителите на кредиторите и Атина, за да могат да се отпуснат на страната нови кредити най-късно до началото на юни тази година.
По този начин Гърция ще успее да излегне дефолт по задълженията си към Европейската централна банка и частните си кредитори през юли. Обемът на плащанията, които Гърция трябва да направи през същия месец са в размер на 6,1 милиарда евро, като от тях на ЕЦБ се падат 3,8 милиарда евро.