Фондовите борси в Европа днес се намират под натиск и са на път да приключат най-лошата си седмица от три месеца насам в резултат на драматична обезценка с над 8% на акциите на Deutsche Bank.
Агресивните разпродажби на нейните книжа се дължи на новината, че властите в САЩ искат да наложат глоба на водещия немски кредитор в размер на 14 млрд. долара във връзка с разследване около продажби на ипотечни ценни книжа.
Въпреки че от Дойче банк заявиха, че нямат намерение да покрият евентуални граждански искове в размер близо до цитираната сума и че преговорите с американските власти тепърва започват, акциите на най-голяма кредитна институция в Германия вече се понижават с 8,18%.
Само в рамките на първата половина на днешната търговия Дойче банк вече успя да се раздели с цели 1,2 млрд. евро от своята пазара капитализация, информира bnr.bg.
Кризата с немската банка се отразява негативно на целия европейски финансов сектор, тъй като има опасения, че и на други банки на стария континент могат да бъдат наложени подобни глоби от Министерството на правосъдието на САЩ.
Общият европейски банков индекс се понижава в рамките на деня с близо 2% и е на път да приключи седмицата с понижение от около 7 на сто. Това от своя страна може да се окаже най-солиден спад на банковите акции от края на юни, когато британците гласуваха изненадващо за напускане на ЕС, причинявайки първоначален сериозен шок на световните капиталови пазари.
Акциите на Royal Bank of Scotland PLC се понижават с 5,1%, а на Barclays PLC - с 2,72%, тъй като и двете британски банки са обект на подобно разследване. Спад с между 2% и 4% бележат и акциите на други банки като Standard Chartered PLC, HSBC, UBS, Credit Swisse и Commerzbank.
Днешно понижение на петролните цени с над 1,5% оказва допълнително негативно влияние върху търговията на европейските пазари на акции и по-специално върху общия европейски индекс, включващ петролни и газови компании, който пада с над 1 на сто.