Нидерландия се класира на полуфинал на Евро 2024 след победа с 2:1 срещу Турция на "Олимпиащадион" в Берлин.

Мачът предложи много емоции на зрителите и обрат в резултата между 71-ва и 76-а минута. Турците откриха резултата чрез Акайдън в 35-та минута, а двадесет минути преди края Стефан де Врай и Коди Гакпо изковаха успеха за "лалетата".

На полуфинала Нидерландия ще се изправи срещу Англия, а в другия полуфинал ще спорят Испания и Франция.

Нидерландия - Турция 2:1 (Развой на срещата по минути)

Двубоят ще се играе на "Олимпиящадион" в Берлин, от 22:00 часа

В първите 10 минути на мача "лалета" очаквано се настаниха в полето на турците и на два пъти Мемфис Депай имаше възможност да обстрелва вратата но първият шут мина високо над целта, а вторият беше блокиран.

Снимка 673483

Атмосферата на "Олимпиащадион" беше невероятна, но до средата на първата част двата тима действаха предпазливо и се дебнеха за грешки.

В 29-а минута Турция можеше изненадващо да открие резултата. Хакан Чалханоглу центрира от пряк свободен удар, Самет Акайдън се измъкна зад защитата и нанесе удар, но изключително неточен.

Снимка 673489

Източник: Gettyimages

Десет минути преди края на първото полувреме Турция откри резултата. Момчетата на Винченцо Монтела изпълниха корнер, след който Ван Дайк успя да изчисти, но топката попадна в краката на Арда Гюлер. Той отново центрира в наказателното поле, а там Вербрюген увисна и дебнещият зад него Акайдън с глава прониза вратата на "лалетата".

Снимка 673495

Десет минути след подновяването на играта турците удариха греда. Арда Гюлер завъртя топката прекрасно от пряк свободен удар, но след лека намеса на Вербрюген тя се отби в гредата. Спасяването на вратаря остана незабелязано от съдиите и реферът отсъди аут. Малко преди това имаше и корнер за Нидерландия, който съдията не видя, така че тук поне резултатът стана 1:1.

Снимка 673498

Мощен шут на Кенан Йълдъз беше отразен от Вербрюген със сетни усилия в 65-а минута, а след това Де Врай не позволи на да бъде направена добавка и изчисти в корнер.

Нидерландия успя да изравни в 71-ва минута на мача. Депай изпълни късо корнер към Схаутент, той върна подаването към Мемфис и последва великолепно центриране, което Стефан де Врай засече с глава и не остави шансове на Гюнук - 1:1!

Снимка 673503

Вдъхновени от изравнителния гол, "лалетата" се хвърлиха в ожесточени нападения и това доведе до нов гол в 76-а минута. Шави Симонс подаде към Дензъл Дъмфрис на дясното крило, а футболистът на Интер центрира остро по земя в наказателното поле, където Коди Гакпо изпревари турски защитник и прати топката в мрежата за 2:1!

Снимка 673501

Пет минути преди края Турция на два пъти можеше да изравни резултата, но самоотвержени намеси на защитници в оранжево предотвратиха подобен развой.

Във втората минута от добавеното време Турция отново достигна до златна възможност да изравни. Топката беше центрирана в полето на Нидерландия, а Семих стреля от близка дистанция, но Вербрюген демонстрира невероятен рефлекс и опази мрежата си, а това беше и последното по-сериозно положение пред вратата на "лалетата".

Нидерландия - Турция - 2:1

Голмайстори: 0:1 Самет Айкадин 35, 1:1 Стефан де Врай 70, 2:1 Коди Гакпо 76

Нидерландия: Барт Фербруген, Дензел Дъмфрис, Стефан Де Фрай, Върджил ван Дайк, Натан Аке, Джерди Шоутен, Шави Симонс (87 - Джошуа Зиркзее), Тиджани Райндерс, Стивън Бергвайн (46 - Воут Вегхорст), Коди Гакпо, Мемфис Депай (87 - Джереми Фримпонг)

Турция: Мерт Гюнок, Каан Айхан (89 - Семих Кълъчсой), Самет Айкадин (82 - Дженк Тосун), Абдюлкерим Бардачкъ, Мерт Мюлдюр (82 - Зеки Челик), Ферди Кадиоглу, Салих Йозкан (77 - Окай Йокушлу), Хакан Чалханоглу, Бариш Алпер Йълмаз, Кенан Йълдъз (77 - Керем Актюркоглу), Арда Гюлер