90+4′
Турнир: Лига Европа Стадион: "Авива Стейдиъм", гр. Дъблин (Ирландия) Зрители: 50 700
90+4′

КРАЙ НА МАЧА! АТАЛАНТА СПЕЧЕЛИ ЛИГА ЕВРОПА СЛЕД ПОБЕДА С 3:0 НАД БАЙЕР (ЛЕВЕРКУЗЕН)!

Аталанта спечели Лига Европа след победа над Байер (Леверкузен) с 3:0

Проклятието на финалите посече непобедимия Леверкузен, Аталанта сбъдна голямата си мечта!

Рецитал на Адемола Лукман донесе на бергамаските трофея в Лига Европа

90′

Матео Руджиери отстъпва мястото си на Рафаел Толой.

89′

ДУЗПА? Байер (Леверкузен) имаше огромни претенции към съдията Ковач, който подмина доста чиста ситуация за дузпа в тяхна полза в 89-ата. Тогава Патрик Шик бе спънат в наказателното поле, но дори и след преглеждане с ВАР, бялата точка така и не беше посочена.

Снимка 666222

84′
Снимка 666221

83′

Ел Билал Туре влиза в игра за сметка на Скамака.

83′

Давиде Дзапакоста отстъпва мястото си на Ханс Хатебур.

81′
Снимка 666224

80′

Патрик Шик се появява в игра за сметка на Джереми Фримпонг.

79′

Нейтън Тела влиза в игра за сметка на Флориан Виртц.

77′
Снимка 666227

75′

ГОООЛ ЗА АТАЛАНТА! 3:0! ЛУКМАН! Нокаутиращият удар в полза на Аталанта настъпи четвърт час преди края. Селекцията на Леверкузен бе изнесена високо напред, а това позволи на бергамаските да организират бърза контра, при която Скамака съумя да предостави отлични условия за завършване на атаката на Лукман. Бившият младежки национал на Англия нямаше абсолютно никакви проблеми, за да преодолее Тапсоба, след което с фамозен шут заби кълбото в горния ъгъл на невярващия Коварж.

73′

Малко след появата си на терена, Андрих получава картон.

70′

Копмейнерс спори прекалено много със съдията и получава картон.

Снимка 666225

69′

Чехът Адам Хложек ще се наложи да спасява мача, влиза вместо Грималдо.

68′

Роберт Андрих влиза в игра за Байер, а мястото си му отстъпва Паласиос.

62′
Снимка 666216

60′

Давиде Дзапакоста получава жълт картон.

57′

Марио Пашалич ще се появи в игра, а напускащият е Де Кетеларе.

50′
Снимка 666214

47′

На полувремето Чаби Алонсо взе мерки и пусна в игра Виктор Бонифейс за сметка на Йосиш Станишич.

47′

Неприятна новина сполетя лагера на Аталанта през почивните 15 минути. Тогава стана ясно, че стисналият зъби за този финал - Сеад Колашинац, е изпитал непреодолими болки и така той беше заменен от Джорджо Скалвини за началото на втората част.

45′

НАЧАЛО НА ВТОРАТА ЧАСТ!

Снимка 666212

45+2′

ПОЧИВКА!

44′

Гранит Джака реши да пробва късмета си с изстрел от средна дистанция, който профуча покрай страничния стълб на Мусо.

Снимка 666213

42′

Джанлука Скамака демонстрира върховен поглед върху играта, след като много умело обърна фронта на "синьо-черната" атака с пас към Де Кетеларе. Белгиецът навлезе към наказателното поле и отправи изстрел в близкия ъгъл, който беше уловен от Коварж.

36′

Флориан Виртц реагира агресивно на случката със Скамака и също получи картон.

Снимка 666218

35′

Джанлука Скамака получава жълт картон заради грубо влизане в краката на Виртц.

34′

ГРИМАЛДО! Резервната скамейка невярващо се хвана за главата, след като Алекс Грималдо пропусна златен шанс да върне Байер в мача. Халф-бекът използва свободното пространство, за да получи извеждащ пас, благодарение на който остана сам срещу Мусо. Завършекът на каталунеца обаче бе безкрайно слаб и опитът му за прехвърляне попадна в ръцете на аржентинския вратар.

25′

ГООЛ ЗА АТАЛАНТА! 2:0! АДЕМОЛА ЛУКМАН! "Богинята" хвана с една ръка безценното отличие в Лига Европа, след като в 25-ата минута Адемола Лукман вкара вече за 2:0. Страхотното предимство дойде след страхотен индивидуален изблик на нигерийския национал. Грешка в центъра позволи на лявото крило рязко да смени посоката срещу тромавия Джака, след което отправи страхотен удар от границата на наказателното поле, който намери реализацията си в долния ляв ъгъл на Коварж.

Снимка 666219

22′

Капитанът на Аталанта - Берат Джимсити получава първия жълт картон в мача.

18′

Байер можеше да отправи подобаващ и бърз отговор, но добра атака бе провалена от Флориан Виртц, който изпита технически трудности, за да спре топката и отправи опасен изстрел.

12′

ГОООЛ ЗА АТАЛАНТА! 1:0! АДЕМОЛА ЛУКМАН! Нямаше как да бъде другояче, освен тези офанзивни зверове да не разчупят статуквото още в 12-ата минута. Първата радост за вечерта бе за символичните домакини от Аталанта. 8000 тифози на бергамаските изпаднаха в див екстаз, след като Адемола Лукман отбеляза за 1:0. Всичко започна от лошо изчистена топка от Байер, която стигна до Дзапакоста. Италианският национал отправи подаване в "мъртва зона" около дузпата, където на пръв поглед нямаше играч на някой от отборите. В този миг обаче Адемола Лукман използва своята бързина като елемент на изненада, изпревари Пиеро Инчапие и отблизо стреля в мрежата на безпомощния Коварж.

Снимка 666217

10′
Снимка 666209

7′

До седмата минута и двамата вратари трябваше да излизат на границата на своите наказателни полета, за да стопират опасни извеждащи пасове. Коварж и Мусо определено бяха пределно концентрирани.

3′

Емоцията от този финал беше обхванала цял Дъблин. "Авива Стейдиъм" посрещна двата състава с невероятна атмосфера, която повлия и на първите няколко минутки от този голям сблъсък. Напълно според очакванията, Байер (Леверкузен) беше отборът, който започна да мисли далеч по-креативно. Аталанта пък зае изчаквателна позиция, готвейки се да порази "аспирините" с бърза контра.

1′

3. Емил Холм 14. Патрик Шик

Съставите на Байер (Леверкузен) и Аталанта излизат един срещу друг в първия финал в евротурнирите през настоящия сезон, а именно този в Лига Европа. Сблъсъкът на "Авива Стейдиъм" в Дъблин, тази вечер, е с начален час 22:00 и  обещава много емоции.

Гранит Джака: Човек мечтае за атмосфера като тази

Полузащитникът бе изключително доволен от развоя на мача

За бергамаските това ще бъде първи европейски финал в клубната история, така че те ще се стремят към исторически триумф. Нещо повече, ако не се броят рекордните им шест титли в Серия "Б" и едната в Серия "Ц", единственият им трофей е Купата на Италия през далечната 1963 година. Преди седмица "нерадзурите" можеха да спечелят именно Купата, но загубиха с 0:1 във финала срещу Ювентус. Така че тази вечер те ще са още по-мотивирани за успех. От друга страна, Аталанта вече се класира за Шампионска лига през следващия сезон, така че в отбора могат да бъдат спокойни, че евентуална загуба днес няма да ги лиши от участие в турнира.

Съставът воден от Джан Пиеро Гасперини започна своя път до финала в Лига Европа още от груповата фаза, където беше в компанията на Спортинг (Лисабон), Щурм (Грац) и Ракув. Той успя да спечели своята група без проблемно с 14 точки след 4 победи и 2 равенства. На 1/8-финалите тимът от Бергамо отново успя да се справи с португалския гранд, а на 1/4-финалите поднесе сензация, отстранявайки големия фаворит за трофея в турнира Ливърпул. Последва полуфинал срещу Марсилия, в който "нерадзурите" също надделяха, за да си осигурят сблъсъка в Дъблин. Що се отнася до представянето им в Серия "А", при оставащи два техни шампионатни мача, те са пети в класирането с шанс за третото място, като имат 66 точки след 20 победи, 6 равенства и 10 загуби.

От друга страна, Байер вече е триумфирал в този турнир, докато той все още носеше името Купата на УЕФА. Става въпрос за сезон 1987/88, когато Леверкузен надделява над Еспаньол след изпълнение на дузпи, след като и двата отбора си разменят домакински победи с по 3:0. Германците имат още един европейски финал - този в Шампионската лига през 2001/02, който обаче приключи със загуба с 1:2 от Реал Мадрид. Сега "аспирините" се стремят към втори трофей в евротурнирите, окрилени от първата им титла в Бундеслига, която дойде точно през този сезон. Нещо повече, те поставиха рекорд на Стария континент със своите 51 поредни мача без загуба от началото на кампанията. Освен това в събота им предстои финал за Купата на Германия срещу втородивизионния Кайзерслаутерн, така че мечтаният требъл е само на две победи разстояние.

Също като своя съперник, Байер (Леверкузен) започна участието си в Лига Европа от груповата фаза, където се изправи срещу Карабах, Молде и Хекен. "Аспирините" се предсатвиха безупречно, като спечелиха своята група с пълен актив от 18 точки след 6 успеха при голова разлика 19:3. В 1/8-финалите Байер отново трябваше да играе с азерите. Макар и по много драматичен начин, съставът на Чаби Алонсо успя да ги елиминира. Така се стигна до 1/4-финал с Уест Хам, в който миналогодишният шампион в Лигата на конференциите трябваше да преклони глава. В полуфиналите "аспирините" съумяха да отстранят Рома, за да стигнат до днешния финал срещу друг италиански съперник. По отношение на първенството, Байер в Бундеслигата през миналия уикенд на върха в класирането с 28 победи и 6 равенства, превръщайки се в единствения отбор в историята без загуба в германския елит през целия сезон.

Джанлука Скамака: Сега трябва да сложим черешката върху тортата