Жените в Европейския съюз (ЕС) са по-добре образовани, но имат по-ниски доходи от мъжете, като разликата в заплащането между половете е изчислена на 16,1% през 2014 година. При пенсиите тази разлика е още по-голяма - 40,2%, като в половината от страните членки тя се увеличава.
Това показва доклад, приет тази седмица от комисия по правата на жените към Европейския парламент (ЕП).
Според индекса на Европейския институт по равенство между половете на Европейския съюз (ЕС) България е една от държавите с най-лоши показатели по отношение на равенството между половете.
Данните сочат, че след страната ни по този показател се класират само четири държави членки - съседните ни Румъния и Гърция, както и Словакия заедно с Португалия.
Според оценки на Европейската комисия (ЕК) са необходими 70 години, за да има пълно равенство между мъжете и жените на Стария континент. Изчисленията показват, че по скала от 1 до 100, където 100 означава пълно равенство, общият показател за ЕС по данни от 2012 година е 52,9, което е напредък от само 1,6 точки спрямо 2005 г.
Въпреки това от доклада, изнесен пред ЕП, става ясно, че заетостта сред дамите в ЕС е достигнала исторически връх от 64% през 2015 година.
В същото време заетостта сред мъжете е 76%, а четири пъти повече дами работят на непълно работно време.
Това се обяснява с по-високите отговорности за жените в семейния живот: те извършват около три четвърти от домакинската работа и две трети от родителските задължения.
Източник: eige.europa.eu