Започва кампанията за прием на първокласници в София, а родителите могат да подават заявления в желаните училища, през тази година ще се кандидатства по нови критерии.
Единната система за прием в първи клас за София няма как да удовлетвори всекиго, но тя се приема на база всеобщата нужда на града, коментира пред БНТ заместник-кметът на София Тодор Чобанов. 7-8 училища ще са по-натоварени при приема, но ще има и такива със свободни места, обясни той.
Отпада критерият месторабота на родителите. Няма да има значение и кога са подадени документите в рамките на кампанията. Правилата, въведени от Министерството на образованието за прием в първи клас, важат за цялата страна. Напрежение обаче има в големите градове и най-вече в столицата.
Очаква за първи клас да кандидатстват над 12 хиляди деца в столицата. Родители подадоха жалба в Комисията за защита от дискриминация срещу принципа на уседналост за бъдещите първокласници. Решението на комисията обаче ще стане ясно едва през месец май.
Чобанов отбеляза, че имаме много либерален режим у нас, защото все пак има право на избор. Няма как да няма общо правило, там където има уседналост, се приемат най-бързо децата, за да може родителят да ги води в района, в който живее. Идеята е да натоварим равномерно образователната мрежа и детето да не пътува рано сутрин, коментира той.
Адресът на майката е адресът на детето, затова и той е водещ в законодателството. При неизпълнение на критериите за уседналост просто няма да се ползват предимствата, но има достатъчно места в София. Той уточни, че дори и да не са приети в най-желаното, децата ще може да бъдат приети в други учебни заведения, където бройките няма да са заети.
За улеснение на приема най-вероятно по-следващата година ще има софтуер, който ще извършва класирането и ще е доста по-справедливо определянето на това коя сграда в кой район се намира, обясни Чобанов.
Чобанов определи критерият за месторабота на родителите като доста рисков, защото много родители успяват да си изфабрикуват документ за работно място, в което не работят.
House MD
на 16.04.2018 в 16:39:33 #2Драги мий зам.-кмете Овчаров, тази система е съвсем справедлива и удовлетворява всички. Може да се подобри, като се даде приоритет на децата на местните пред децата на пришълците, но е по-добра и по-справедлива от досега прилаганите системи. Колежке Чиронка, местоживеенето го пише в личната карта на родителя. Всъщност идеята е родителите да спрат да записват децата си по месторабота и по този начин да ощетяват децата, които живеят в района. От Вашия пост не става ясно кой е опрял пистолет в слепоочието на майката, та да дойде от Варна в София.
Chironka
на 16.04.2018 в 09:40:43 #1Г-н Министър, а ако детето живее вече 7 години на адреса на бащата (примерно в София) и там го наблюдава педиатър и там е било досега в ясла и детска градина, а майката по документи и на друг адрес (Примерно Варна), къде ще учи детето? Във Варна? Единствения документ доказващ уседналост е една пършива служебна бележка от местната община. Инфото в нея не е меродавно. Там е посочен формален адрес на детето такъв какъвто е бил адреса на майката когато детето се е родило. Реално детето живее на адреса на бащата от както се е родило и има много начини това да се докаже-потвърди, но не ... не е важно къде реално живее, а какво пише в бележката. Значи критерия не е уседналост на детето, а "заседналост" на администрацията.