Светът постепенно свикна с управлението и реториката на Доналд Тръмп, пропити от протекционистки идеи, много от които са заплаха за световната търговия и икономика.

Заявките на американския президент и действията на подчинените му усложняват отношенията с Европейския съюз, както и тези с доскорошните партньори на Вашингтон от НАФТА - Мексико и Канада.

Те влияят зле на и без това сложните отношения между САЩ и Китай, които във всеки момент могат да прераснат в търговска война.

Goldman Sachs: Търговската война между САЩ и Китай е неизбежна

Goldman Sachs: Търговската война между САЩ и Китай е неизбежна

Експертите не виждат сигнали Тръмп да се откаже от своята политика

Китайският дъмпинг

Въпреки неотдавнашната среща между Тръмп и Си Цзинпин връзките между Пекин и Вашингтон остават напрегнати, особено що се отнася до китайските стоки и суровини, които влизат в САЩ.

Те са значително по-евтини от произведените в Щатите, което подбива конкуренцията и ощетява местните компании, а много от тях имат силно лоби във Вашингтон.

Китайският "дъмпинг на стоманата" или практиката да се поддържа изкуствено ниска цена, за да се стимулира конкуренцията, се превърна в основна грижа за търговската политика на Тръмп.

Ако дъмпингът продължи, производителите на стомана в САЩ може да попаднат под сериозен натиск или дори да затворят предприятията си, защото не могат да се конкурират, което ще превърне въпроса в проблем, засягащ националната сигурност.

Тези компании ще изгубят най-много при търговска война между САЩ и Китай

Тези компании ще изгубят най-много при търговска война между САЩ и Китай

Но други ще спечелят

Митата на Вашингтон

Министерството на търговията на САЩ от известно време обмисля дали да въведе високи мита върху вноса на стомана и алуминий от Китай.

Тръмп няма да се колебае и ще действа бързо, ако институцията, водена от неговия верен сътрудник Уилбър Рос, препоръча налагането на по-високи мита за целите на националната сигурност.

"Има голяма вероятност Министерството на търговията, ръководено от Уилбър Рос, твърд и сериозен човек, да поиска налагането на забрана на този внос или най-малкото налагане на някои много тежки мита", предвижда пазарният и финансов анализатор и тв водещ Джим Креймър.

САЩ започват "алуминиева война" с Китай

САЩ започват "алуминиева война" с Китай

Субсидирал своите производители

Подобен ход би получил политическа подкрепа от двете основни партии - Републиканците и Демократите.

"И двете партии искат да защитят тази промишленост - Демократите от гледна точка на труда, Републиканците от гледна точка на капитала. Президентът Тръмп може да участва в този процес и да направи нещо полезно и за двете страни", посочва Креймър.

Действията на властите във Вашингтон със сигурност ще се отразят и на пазарите, така че инвеститорите трябва да бъдат подготвени за последиците.

"Намираме се на голям кръстопът спрямо търговската политика в тази страна и мисля, че трябва сериозно да обмислите протекционисткия курс на действие, преди да решите да купите международни акции с експозиция в чужбина", предупреждава Креймър.

Експерт: Китай ще победи САЩ при потенциална търговска война

Експерт: Китай ще победи САЩ при потенциална търговска война

Тръмп заплаши Пекин да вдигне митата за китайските стоки

Трус, но и възможност за печалба

Подобни сурови търговски мерки от страна на Вашингтон ще доведат до сериозен трус, но и нови възможности на фондовите пазари.

Акциите на големи индустриални компании с експозиция в чужбина като Caterpillar, United Technologies, General Motors и General Electric неизбежно ще започнат да се разпродават. Инвеститорите, които са подготвени за подобно развитие, могат да се възползват и да извлекат големи печалби от ситуацията.

"Нека ви успокоя относно предстоящите многобройни новини как сме в търговска война с Китай. Извънредна новина: ние сме в такава от години. Ако Уилбър Рос направи това, което мисля, че ще направи, единствената разлика ще бъде, че ще отвърнем на удара", обяснява пазарният експерт.

"Бъдете подготвени: това ще се случи точно по средата на периода на печалбите и определено няма да се дължи на фондовия пазар, но може да бъде следващата ви голяма възможност за покупка", съветва Креймър.

Все пак експертът смята, че Пекин в крайна сметка ще се съгласи с исканията на Вашингтон. Китай не би жертвал търговията със САЩ, само за да произведе нискокачествен материал, който ще замърси и без това мръсния въздух в страната.