През 2017 година Пловдив е отличникът по отношение на растеж на доходите и на ръст на заетостта. Около една десета от наетите на работа през миналата година са в област Пловдив, а растежът на доходите на работещите там доближава 13%, показва ново изследване на "Индъстри Уоч".
По увеличение на заетостта столицата изпреварва Градът под тепетата, като там през миналата година са концентрирани почти една трета от новонаетите лица. София обаче изостава слабо зад Пловдив по отношение на ръста на доходите.
Изчисленията показват, че осезаем растеж над 10 на сто на доходите има в още няколко области в страната - Габрово, Ямбол, Софийска област, Бургас и Разград.
"Най-незабележимо - с под 1% годишно нараства доходът, който са получили наетите в областите Силистра и Добрич, а във Видин трудовият доход дори се свива през изминалата година", става ясно от доклада.
"Регионалната динамика на трудовите доходи зависи както от активността в реалната икономика, така и от гъвкавостта на предлагането на труд по линия на включването на неактивни лица в работната сила и вътрешната миграция от съседни по-малки населени места", посочват още експертите.
Според тях възможностите за намиране на заетост в други европейски страни също оказва силно въздействие върху заплащането по области и трудностите, които работодателите срещат при осигуряване на необходимия персонал.
Най-голямо търсене на възможности за работа в чужбина имат живеещите в Търговище, Перник, Шумен, Сливен и Пазарджик. От друга страна най-малък е той в София-град, Враца, Благоевград, Варна и Плевен.
"Пазарът на труда в България продължава да бъде динамичен през 2017 г., като коефициентът на заетост на лицата на 15-64 години възлиза на 66.9% и вече надхвърля предкризисния пик от 64% през 2008 г. Въпреки че заетостта в относително измерение вече надвишава равнищата в апогея преди настъпването на световната криза, заетите лица като абсолютен брой през 2017 г. са с 210.5 хил. по-малко от 2008 г.", се посочва в доклада.
"От гледна точка на търсените професии, през 2017 г. най-голямо е увеличението на заетия персонал в услуги, търговия и охрана (31.5 хил.) и лицата, ангажирани в професии, неизискващи специална квалификация (31 хил.). Тези два класа професии обясняват близо половината от отчетения растеж на заетостта през изминалата година. Общо над 41 хил. лица нетно са новозаетите квалифицирани работници, машинни оператори и монтажници", се казва още в документа.
По оценката на експертите двуцифреният ръст на заплатите с 10% общо за икономиката през миналата година се дължи основно заради засиленото търсене на работници.