Две от водещите държави в Близкия изток - Египет и Израел сключиха огромна газова сделка, която може да им донесе значителни икономически ползи, но и да подобри исторически хладните им отношения.

Египетската компания Dolphinus Holdings купува израелски природен газ за 15 милиарда долара през следващите 10 години. Тя е сключила сделка с израелската Delek Drilling за доставка на около 7 милиарда куб. метра годишно.

Офшорните газови находища Тамар и Левиатан в Израел трябва да осигурят общо 64 милиарда куб. метра газ за египетския купувач.

Египетската Dolphinus, която търгува с природен газ, смята да насочи доставките към големи промишлени и търговски потребители в Египет. Държавата либерализира газовия пазар, давайки възможност на частни компании да внасят газ в страната.

"Египет се превръща в истински газов хъб. Тази сделка е първата от много предстоящи", заяви Йоси Абу, изпълнителен директор на Delek Drilling, един от операторите на газовите находища.

Сдобряване между враждуващи съседи

Снимка 341386

Източник: iStock

Сделката се разглежда като сериозна предпоставка за подобряване на отношенията между Кайро и Тел Авив, които са хладни през последните десетилетия.

Министърът на енергетиката на Израел Ювал Стайниц определи споразумението като най-значимата експортна сделка с Египет, откакто двете съседни държави подписаха исторически мирен договор през 1979 г.

"Истинската история е, че има икономически пробив. За първи път египетско търговско предприятие подписва споразумение от такъв калибър. Търговията (на Израел) с Египет е много малка и ако начинанието успее, това може да се промени", казва Мики Корнер, енергиен консултант и бивш главен икономист в израелската агенция за природен газ.

"Поставихме крайъгълен камък в осъществяването на общата визия и мечта да превърнем Израел в значителен износител на газ за страните в региона. Споразумението ще укрепи отношенията между Израел и съседите му и ще увеличи икономическото сътрудничество между тях", заяви милиардерът Ицхак Цува, собственик на Delek.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху също приветства "историческото споразумение", което ще послужи за укрепване на "сигурността, икономиката и регионалните отношения".

"Това ще донесе милиарди долари в държавната хазна, които по-късно ще бъдат похарчени за образование, здравни услуги и благоденствие в полза на израелските граждани", каза Нетаняху.

Доставки, но откъде?

Снимка 341388

Източник: Israel gas exploration

Макар сделката да е факт, компаниите не посочват кога ще започнат доставките в Египет, а начинът на доставка тепърва предстои да бъде уреден.

Те разглеждат различни варианти за пренос на природния газ, включително Източносредиземноморският газопровод, който минава успоредно на брега на ивицата Газа.

За да го използват, Израел и Египет трябва да разрешат стар търговски спор помежду си. Тел Авив и Кайро се съдят на арбитраж, тъй като евреите настояват да египтяните да им изплатят 2 млрд. долара компенсация заради пропаднали доставки на газ през 2012 г. Египет категорично отхвърля подобна възможност.

Стартира изграждането на нов газопровод до Европа

Стартира изграждането на нов газопровод до Европа

Ще доставя суровина от Източното Средиземноморие до европейските пазари

"Нямаме нищо против да внасяме газ от Израел, но имаме условия, за да се случи нещо подобно... най-важното е уреждането на текущия арбитраж", заяви египетският министър на петрола Тарек Ел Молла.

Вторият вариант е транспортирането на газа през Йордания с помощта на съществуващия Панарабски тръбопровод.

"Ако газът се изпраща през Йордания, тогава Йордания трябва да се съгласи и да осигури и обратния поток. Това все още е доста сложно", казва проф. Бренда Шафър от Университета в Джорджтаун, Вашингтон, която консултира израелското правителство по енергийните въпроси.

Ускоряват строежа на газопровода от Кипър и Израел до Европа

Ускоряват строежа на газопровода от Кипър и Израел до Европа

Дълъг е 2000 км и ще струва 6 млрд евро

При този вариант газът за Египет ще е в допълнение към газовите доставки, договорени през 2016 г., според които Йордания получава газ от находището Левиатан. Договорът между евреите и йорданците е за 15 години, а стойността му е около 10 милиарда долара. В момента се строи голям тръбопровод до Йордания от Левиатан. 

Сделката не означава, че самият Египет ще внася газ от чужбина. "Международните частни компании ще внасят газ от чужбина в рамките на собствените си нужди, ще гo втечняват и изнасят отново", заяви египетски държавен служител, пожелал анонимност.