ФК ЦСКА 1948 е последният полуфиналист в тазгодишното издание на турнира за Купата на България. Третият в efbet Лига отстрани Арда след успех 1:0, дошъл с изиграването на допълнителни 30 минути. В герой за "червените" се превърна бразилецът Педриньо, който вкара победния гол от дузпа в 117-ата минута. Наказателният удар бе отсъден след преглеждане с ВАР от съдията Валентин Железов. По-рано в този четвъртфинал той направи обратното и тогава отмени вече свирена дузпа, но за домакините.

От Арда могат да съжаляват, че не докараха нещата поне до изпълнения от бялата точка, тъй като имаха по-чистите положения. Отличен мач за ФК ЦСКА 1948 обаче изигра Даниел Наумов, който на няколко пъти отрази удари на Преслав Боруков.

Снимка 613211

Източник: startphoto.bg

Така възпитаниците на Тодор Янчев очакват своя опонент на полуфиналите да бъде ясен утре, когато в 11:00 часа ще бъде теглен жребия за предпоследната фаза от турнира. До него достигнаха селекциите на ФК ЦСКА 1948, Локомотив (София), Лудогорец и Черно море.

Арда - ФК ЦСКА 1948 0:1 (Развой на срещата по минути)

Всичко се реши в 117-ата

Началото на двубоя беше леко забавено, след като главният рефер Валентин Железов имаше проблеми със своята екипировка. Надзирателят от бургаския затвор не разполагаше с адекватно окабеляване за комуникацията с ВАР-буса. За минути неточността беше отстранена и битката в Кърджали стартира.

ФК ЦСКА 1948 беше първият отбор в мача, сътворил интересна ситуация в този четвъртфинал. Педриньо центрира остро от фаул, а топката срещна телата на трима играчи в "небесносиньо". За радост на Васил Симеонов не се случи така, че кълбото да се отклони фатално в неговата врата.

Снимка 613209

Педриньо продължи да бъде един от опасните футболисти на гостите, а в 7-ата минута №8 отправи красив "падащ лист" от над 20 метра, който заслужаваше адмирации, но пък нямаше необходимата точност.

Арда отговори на предизвикателството едва към 18-ата минута, когато също изкова своя шанс след статично положение. При него Абубакар Тунгара скочи най-високо за топката и продължи за Станислав Иванов. Бившият футболист на Левски обаче пое лошо кълбото, затвори си ъгъла за стрелба и след това изрита безпомощно над трибуните на "Арена Арда".

ЦСКА - Черно море 1:2 за Купата на България

Дузпа и автогол пратиха Черно море на полуфинал за Купата, ЦСКА вече мисли само за титлата

Оспорвана битка

От самото начало на двубоя, Светослав Ковачев се представяше повече от успешно при индивидуалните си надигравания с бразилското попълнение на ФК ЦСКА 1948 - Сидклей. Нова серия от финтове в 21-ата минута, позволи на юношата на Лудогорец да отправи марков за себе си шут към далечния ъгъл, който обаче не порази мрежата на Дани Наумов.

Снимка 613212

Радослав Цонев не беше далеч от това да изненада вражеския вратар, след като в 37-ата минута отправи шут от много далечна дистанция. Коварната топка затрудни Наумов, ала националът на България улови малко преди опита за голова добавка на Тунгара.

Краят на първото полувреме можеше да донесе и мечтаната преднина за Арда. Зоната на Сидклей отново се оказа компрометирана, а Деян Лозев съумя да отправи достатъчно опасно центриране в малкото вратарско поле. Там хвърлилият се на шпагат Преслав Боруков успя да отклони съвсем малко топката, но Наумов отново демонстрира висока класа и с отличния си рефлекс успя да спаси.

Снимка 613207

Подобно на първото полувреме, началото отново бе подвластно на офанзивните действия, демонстрирани от футболистите на ФК ЦСКА 1948. "Червените" на Тошко Янчев направиха няколко опасни захода към вратата на кърджалийци, но без завършващ удар.

Лудогорец - Спартак (Варна) 2:1 в четвъртфинал за Купата на България

Лудогорец се поизмъчи, но обърна Спартак (Варна) и е на полуфинал за Купата на България

Вижте подробности

Страхотна възможност се откри пред футболистите на Арда в 52-ата минута. Парвизджон Умарбаев направи слаба намеса в борба за топката около центъра, като в желанието си за игра той неволно "изведе" Абубакар Тунгара сам срещу Даниел Наумов. №7 беше догонен от Джонатан, но и това не сложи край на "небесносинята" акция. Кълбото, малко щастливо, стигна до Преслав Боруков, получил отличната възможност да завършва, но и този път той загуби битката "едно в едно" с перфектния тази вечер Наумов.

Снимка 613204

Голямо разочарование обзе трибуните на "Арена Арда" в 54-ата минута. Тогава реферът Валентин Железов отсъди дузпа заради игра с ръка на Сидклей от ФК ЦСКА 1948. Почти веднага арбитърът обаче получи информация от ВАР и след внимателно преглеждане отмени своето първоначално отсъждане.

В рамките на десетина минути футболистите на Александър Тунчев отправиха няколко изстрела от дистанция, които така и не намираха целта.

ФК ЦСКА 1948 можеше да си подпечата "виза" за полуфиналите с първото си голово положение в този турнирен сблъсък. Е, то дойде в 90-ата минута, но пък си беше достатъчно страховито. Включилият се в атака Лазар Марин се пребори за отклонена топка при центриране и отблизо насочи с глава, само за да види как Васил Симеонов прави решително спасяване, оставяйки двете нули на светлинното табло. Така срещата влезе в продължения.

Снимка 613202

Първото стойностно положение през първото продължение бе за Арда. В 101-ата минута Ел Мами Тетах получи отдясно, навлезе в наказателното поле, нагласи си топката за удар и шутира, но Наумов улови.

Снимка 613198

На Валентин Железов се наложи за втори път да използва системата ВАР, този път в далеч по-деликатен момент от четвъртфинала - четири минути преди края на второто продължение. Тогава Милен Желев се пребори за топката в своето наказателно поле, но пък се и видя, че това става с помощта на лявата му ръка. Преглеждането на екрана край пистата даде достатъчно яснота на Железов, че в действията на №8 е имало умисъл и така той посочи дузпата. С отговорната задача се нагърби бразилецът Педриньо, който преодоля Симеонов въпреки факта, че стражът "хвана" ъгъла на изпълнението.

В оставащите мигове на срещата от Арда нямаха необходимото време за реакция и така ФК ЦСКА 1948 се превърна в последния полуфиналист от турнира за Купата на България.

Локомотив (София) - Славия 2:1 в четвъртфинал за Купата на България