Аржентина победи Йордания с 3:1 в последния мач от груповата фаза на Мондиал 2026 в САЩ, Канада и Мексико.
Джовани Ло Селсо откри резултата в 19-ата минута с великолепен гол от пряк свободен удар, а Лаутаро Мартинес удвои от дузпа малко повече от половин час след началото на срещата. Ло Селсо отбеляза още два пъти в хода на двубоя, но попаденията му не бяха зачетени заради засади. Десет минути след почивката йорданците намалиха чрез Муса Ал-Тамари, а малко преди края на редовното време Лионел Меси (80') оформи крайния резултат. Така той стана първият футболист, разписал се в седем поредни мача на световни футболни финали.
Сериозните ротации в състава на световните шампиони определено ги окрилиха и с огромна свежест те се хвърлиха в атака още след първия съдийски сигнал. Така в 7-ата минута Джовани Ло Селсо прати топката във вратата, пазена от Язид Язид Абулайла, но много бързо страничният съдия вдигна флагчето си и попадението не бе зачетено.
В 13-тата минута Ло Селсо отново бе замесен в най-интересната ситуация, след като изпрати опасно центриране от ъглов удар към Отаменди, който обаче не съумя качествено да завърши атаката.
Малко след попадението на Ло Селсо дойде и времето за първата пауза за хидратация, която бе бурно освиркана. При подновяването на играта пък "гаучосите" продължиха с тоталната си доминация и Лаутаро Мартинес удар напречната греда, а при добавката Маркос Сенеси се хвърли за добавка, след което падна тежко. Последва и преразглеждане чрез ВАР, на което се видя, че играчът на "албисилесте" се строполява не толкова заради плонжа, колкото заради това че бе изритан в лицето от йорданския халф Низар Ал Рашдан. До червен картон не се стигна, но нямаше как и да не бъде отсъдена дузпа. С нейното изпълнение се зае Лаутаро Мартинес, който беше безкомпромисен от бялата точка и направи резултата 2:0 в полза на "гаучосите".
След подновяването на играта дойде първият малко по-силен момент за йорданските състезатели от началото на двубоя и след далечен шут на Али Олуан бе извоюван ъглов удар. Тази доминация обаче продължи за кратко и много скоро отново световните шампиони започнаха да пресират.
Второто полувреме пък започна по абсолютно същия начин като първото и пак броени минути след началния съдийски сигнал Ло Селсо вкара гол, който бе отменен заради засада.
Десетина минути след подновяването на играта пък резервата Муса Ал-Тамари намали изоставането на йорданците, като това се случи тъкмо когато голямата звезда Лионел Меси се готвеше да се появи.
Малко преди края пък голямата фигура в състава на световните шампиони Лионел Меси направи фирмено изпълнение от пряк свободен удар и отбеляза своя шести гол от началото на Световното първенсто. Америка. Той се разписа и за седми пореден мач на Мондиал, което никой преди него не бе правил.
По този начин Аржентина завърши груповата фаза с пълен актив от девет точки, втори е Австрия с 4, а на трето място остана Алжир със същия актив. И трите отбора продължават към фазата на директните елиминации, докато Йордания остана последен без спечелена точка.
14_k4v_88
на 28.06.2026 в 10:16:29 #2След мача срещу Египет иранският национален отбор остави ръкописна бележка за домакините и организаторите на световното първенство. ТЕКСТЪТ НА БЕЛЕЖКАТА Идваме от Иран. От земя, която в продължение на хиляди години е поставяла честта над победата. За нас футболът не е само състезание за резултати, а и изпитание за характера. Точки могат да се спечелят по много начини, но уважението не може. Един отбор може да продължи напред на първенството, но само чрез честност и чест човек може да се изправи пред историята. Феърплейът не е просто един ред в правилата на футбола, той е душата на играта. Благодарим ти, Сиатъл, за гостоприемството. И благодарим на всички иранци, които дадоха сърцата, гласовете си и цялото си същество за отбора. Иран, никога не се предавай. .......................

14_k4v_88
на 28.06.2026 в 09:55:53 #1ПОЗОР!! Има един мач в историята на футбола, който е определян с помпозното "мача на срама." Играе се по време на световното първенство през 1982-а година и е между отборите на ФРГ и Австрия. Няма да се впускам в подробности, но основното е, че завършва с победа на Федералната република с 1:0 и с този резултат и двата отбора продължават напред в турнира, а футболистите на Алжир, които са третият отбор от групата, отпадат, като това е единственият резултат, който ги изхвърля. При всяко друго развитие отпадат или ФРГ или Австрия, за сметка на Алжир. Четвъртия отбор от групата е Чили, но той е вън от сметките. Целият свят е възмутен и се надигна вой до небесата... И така се създава легендарното и лицемерно "мача на срама." Все едно всичко в този спорт, ако се изключи този мач е чисто като момина сълза. Но това е друга тема. 44 години по-късно един от заподозрените и жертвата му се изправят в мач, който ако завърши с равенство изпраща и двата отбора напред за сметка на Иран, който би се класирал само при победител в двубоя. Като загубилия е аут. Дали сега света и особено неолибералните шибаняци, които го управляват ще извият на умряло? Това мач на срама ли е? Или, щом го ядат Иран всичко е точно? ПОЗОР!! Славчо Аспарухов (горд Армеец, говедоебaч и роготрошач) .................