В настоящия със­тав на ЦСКА има 12 чужден­ци. Заради това мнозина критикуват трансферната полити­ка на „червените". Според тях е по-пра­вилно да се налагат български играчи, вместо да се дават сериозни заплати на недоказани чужден­ци. От „Армията" конт­рират, че с млади българи успехи не мо­же да се постигнат. Заради това в момен­та съотношението родни футболисти и легионери в състава на ЦСКА е 55/45%.

В последните годи­ни Борисовата гради­на стана пристан на всякакви чужденци. От силни футболисти като Мораеш, Зику и Гранден до играчи с доста съмнителни ка­чества като Трекаричи и Скиорили.

Много хора твърдят, че ЦСКА не е магнит за легионерите, тъй като на клуба му се носи слава, че не плаща заплати и пос­тоянно бави парите. И въпреки това не ми­нава трансферен про­зорец, без при „червените" да се изсипят половин вагон чуж­денци. Една справка в последните малко по­вече от 4 години, в които „Титан" бяха на власт, показва, че да си чужденец в ЦСКА си е нещо много хуба­во. Случаите, в които един легионер си из­карва наистина кош­марно в България, се броят на пръстите на едната ръка. Това се случи с Иван Боладо, Юнес Бенжалюн и Джереми Родригес. Испанецът, който е национал на Еквато­риална Гвинея, наис­тина бе попаднал в ада. Той се контузи много тежко още в първия си мач срещу Черноморец. След то­ва обаче от ЦСКА не искаха да платят опе­рацията му. Тя все пак се състоя, но много късно и според мно­зина Боладо вече е приключил с голямата игра. За последно неговото име бе спо­менато преди две седмици, когато се го­вореше, че има вари­ант той да се върне в Расинг Сантандер. За момента такъв транс­фер обаче няма.

При легионерите в ЦСКА има и една много интересна гру­па - на бегълците. Тук влизат Игор Митрески, Алекс Пакурар и в един момент Мишел Платини. Македоне­цът си тръгна след са­мо 4 мача и подписа с арменския Нефтчи. Пакурар пък избяга заради неплатените заплати и на момента заведе дело срещу „червените". След ка­то не игра повече от половин година, той подписа с Рапид (Бу­курещ).

За ЦСКА обаче най-важни бяха фут­болистите, дошли без пари, оставили следа и отишли в чужди клубове за много се­риозни за родните стандарти суми. Такъв например е Елиот Гранден. Той дойде като свободен агент, след като бе освобо­ден от Олимпик (Мар­силия). За мнозина идването му в Бълга­рия бе сериозно събитие. За кратко вре­ме той показа своята невероятна за нивото на „А" група класа и само след няколко мача премина в анг­лийския елитен тога­ва Блекпул. В момен­та Гранден все още е част от Висшата лига - играе в Кристъл Палас.

Безспорни любимци на феновете обаче завинаги ще останат Жуниор Мораеш и Янис Зику. Двама от най-силните играчи, подвизавали се в „А" група. Бразилецът бе продаден на Мета­лург (Донецк) за 2 млн. евро, а румъне­цът - за 2,3 млн. дола­ра на корейския Поханг Стийлърс. Две страхотни сделки, до­вели много дивиденти на клуба ЦСКА, но не и на самия отбор.

„Червените" пък за­винаги ще останат в сърцето на Грегъри Нелсън. Както самият той признава, ако не беше ЦСКА, той ще­ше да спре с органи­зирания футбол и ще­ше да играе само за удоволствие. След един доста силен сезон с екипа на „ар­мейците" той бе про­даден на Металург (Донецк) за 500 000 евро. През това лято Непсън игра контрола срещу Левски и срита здраво новото попъл­нение на „сините" Рамон Лопес, който ве­че не е в отбора. След мача той каза, че за него мачовете с Левски са специални и той е готов на всич­ко, за да победи в тях.

Доста интересен е и случаят с Мишел Платини. ЦСКА има­ше сериозни пробле­ми с Черноморец, за­щото бавеше плаща­нията по трансфера. Самият бразилец пък бе решил да спре да играе за „червените" и отказваше да се върне на „Армията". В крайна сметка Плати­ни се върна по-силен отпреди и вкара ня­кои исторически голо­ве - като двата срещу Левски. Той е чужде­нецът с най-много по­падения за „червени­те", което явно говори за качествата му. Нравът обаче е голе­мият му проблем. За­ради това сега той търка пейката и в но­вия си отбор Лудого­рец, в който отиде без пари заради пробле­мите в ЦСКА.

За попадение може да мине и Лукас Саша. Бразилецът блес­на в есенното вечно дерби на сезон 2012/13 и набързо се превърна в любимец на феновете. През то­ва лято той премина без пари в Апоел (Тел Авив), а с израелския отбор буквално уни­щожи Берое в Лига Европа. Неговият пар­тньор в средата на те­рена - Абел Анисе, не оправда високите очаквания. За него се водеше сериозна вой­на с Черноморец. В крайна сметка явно всичко, случващо се около него, му повлия и той не успя да раз­гърне безспорния си потенциал. Стойчо Младенов заслужава похвала за това, че хареса Серж Нюаджи и го остави в отбора. Тогоанецът му се отблагодари с гол във вечното дерби, с който влезе в историята. След това с оглед на качествата му, той бе освободен. В момента рита за литовския Жалгирис.

Няма как обаче да не споменем и купи­щата легионери, кои­то се провалиха то­тално в ЦСКА. Като Давид Силва, Руй Мигел, Уилям Тиеро, Кристиян Тибони, Марко Еспозито, Лукас Трекаричи, Саша Живец, Илиас Кириакидис, Нилсон Анто­нио, Себастиян Скиорили, Джереми Родригес, Юнес Бенжалюн...

Въпреки всичко в последните години става ясно, че да иг­раеш в ЦСКА и да си чужденец е страхот­но. В крайна сметка дори и да си на тере­на, заплатата ти си тече, а с тези пари в България си голяма работа. Заради това никой не трябва да се чуди защо във всеки трансферен прозорец ЦСКА се пълни с ле­гионери.