"Откритие", доскоро най-голямата частна банка в Русия, се нуждае спешно от спасение, пише Bloomberg. Тъй като финансовата институция днес е на осмо място по активи, тя е със систематично значение за системата, което практически означава, че е твърде голяма, за да бъде оставена да фалира.

Затова Централната банка на Русия ще придобие 75% от нея със средства от новосъздадения фонд за проблеми при банките.

Очаква се процесът по определяне на капиталовата дупка да продължи няколко месеца, а този по оздравяване - между 6 и 8 месеца.

Как се стигна дотук?

"Откритие" преживя няколко тежки месеца. През юни и юли тя загуби 7.4 милиарда депозити. По-късно по-малък конкурент фалира, а вълна от слухове в социалните мрежи поставиха под съмнение стабилността и на "Откритие". Наложи се Вадим Беляев, най-големият акционер, да направи изявление, с което да се опита да успокои клиентите и инвеститорите. Усилието обаче не се увенча с особен успех, след като разговорите с потенциален нов инвеститор, който да направи финансова инжекция, са се провалили.

Масло в огъня добави и неприятен инцидент - при пътен ремонт бяха прекъснати два важни кабела, което спря работата на повечето от банкоматите й.

Така се стигна до 29 август, когато Централната банка заяви, че "Откритие" е капиталово неадекватна и се нуждае от спасение.

Банката достигна до топ 10 в Русия след скъпи придобивания и агресивна експанзивна стратегия. Те обаче не осигуряваха достатъчно печалби и звездата на "Октритие" изгря през 2012 г., когато придоби свой конкурент - Nomos - тогава една от най-големите частни банки. Най-важният момент обаче бе през 2014 г., когато банката закупи над 800 милиарда рубли от облигациите на Русия с падеж 2030 г. Именно това направи институцията най-голямата частна банка. Тя продължава да расте агресивно, като тази година трябваше да придобие най-голямата застрахователна компания в страната - въпреки предупрежденията на S&P Global Ratings, че това ще навреди капиталовата й адекватност.