Вденя на награждаването Веско Топалов приемаше гости в лобибара на грандхотел "София". Българският гросмайстор бе готов да отдели внимание на всеки въпреки загубата от Ананд. "Как е във Варна, карат ли се клубовете там? А хората на Левон Ованезов продължават ли с турнирите?", попита Веско за групата ветерани, които играят с подарен от него електронен часовник. Топалов се бе върнал на земята след кошмарната последна партия, в която даде воля на нервите си.

- Веднага изчислиха, че 12-ата партия е най-скъпата в историята на шаха. Тормози ли ви фактът, че загубихте 400 000 евро заради нея?

- Това е спорт, когато играеш, не можеш да мислиш за пари. А пък и шахът не се измерва само с тях. Както Ананд, така и аз играем отдавна. Сигурно тези пари в повече или по-малко няма да ни променят толкова живота. Съперникът ми отдавна играе мачове с високи наградни фондове. Тук не става въпрос за парите, а за влиянието, което има шампионът. То ще продължи поне 2 г.

- След мача Ананд каза, че сте започнали да играете друг вид шах. Колко е вярно това?

- Идеята преди мача беше да намаля броя на загубите. Направих три загуби. С черните паднах в една партия, но след това успях да бетонирам черния цвят. Целта бе да се намали леко рискът, за да са по-малко загубите, но така намаляват и победите.

- Руснацитеви обвиняват, че разчитате повече на тактика, отколкото на позиционната борба...

- Руснаците винаги са готови с обратната страна на медала. Обвиняват ме, че не съм майстор на позиционната битка, но когато започнеш да ги надиграваш, казват, че си лош тактик, защото си направил груба грешка в един ход в някоя от партиите. Няма перфектен играч, но на най-високо ниво всичко е едно цяло, макар че има различни стилове. Тях можеш да ги сменяш в един турнир, но в дълъг мач е почти невъзможно.

- Смятате ли, че след битката с Ананд сте по-силен?

- Въпреки загубата моето шахматно самочувствие не е накърнено. Всички партии бяха тежки, но имаше няколко момента, в които можех да обърна мача. Сигурен съм, че концепцията ми за него и цялостната ми стратегия бяха добри. Но аз нямам голям опит в подобни тежки битки.

Въпреки това, да не казвам силни думи, но успях да разруша всичките дебюти на Ананд. Реално в един момент той остана без дебюти. Но благодарение на много добрата си защита успяваше да задържи равенството. За лош късмет точно в последната партия щабът му намери добро начало и ме хвана яд.

- Това ли ви извади от равновесие?

- Виждаше се как се приближава тайбрек и идеята ми бе да не дам толкова лесно ремито. Исках да поддържам напрежението, не задължително да спечеля. Можех да направя реми на 25-ия ход, а това щеше да е втори почивен ден за Ананд. В първите пет партии с черните фигури правех по-добри позиции.

- Ще продължите ли борбата за световната титла?

- Догодина трябва да има кандидатски турнир. Но с ФИДЕ никога не е ясно кога точно ще бъде - в началото или края на 2011 г. Плановете са по време на олимпиадата в Лондон да бъде следващиятг мач за титлата, но още нищо не се знае.

- Усещате ли резерви у себе си за следващия цикъл?

- Разбира се. Аз съм на 35 години. Въпреки тази загуба съм номер 2 в света, а Ананд едва сега стана номер 3. Проблемът е в датите, които ще определи ФИДЕ, за да мога да си правя планове и графици за подготовка. Трябва да планираш формата сиза върхвия момент като този мач в София.

- Възможно ли е соченият за нов гений Магнус Карлсен да направи борбата за титлата безмислена?

- Той наистина е гений, но няма да му бъде лесно срещу моята генерация. Има поне 8 шахматисти, които ще се борят в следващия цикъл. Засега това съм аз заедно с Карлсен, Камски, Аронян, Гелфанд, Крамник. В момента се решава в Астрахан кой ще надделее между Ван Юе и Раджабов. Ше има и едно място за домакините на турнира, но за него също ще бъде излъчен добър играч.

- Какво мислите за легендите в шаха, би ли се сравнил с Фишер и Каспаров?

- Виждате във футбола, че преди 20 години се тичаше по един начин, а сега играчите минават по 10 километра на мач. От времето на Фишер шахът стана по-компютризиран и по-научен. Знанията, които аз имам са след дебютната революция през 70-80-те години, са доста по-задълбочени и не могат да се сравняват с неговите от времето, когато стана световен шампион. Каспаров хвана началото на компютърната ера в шаха. Ако сега се върне, би се борил успешно за тройката в света.

- Защо по време на двубоя в София руските сайтове бяха за Ананд?

- Заради мача в Елиста. Имаше една тяхна догма в шаха в продължение на много години. Силвио Данаилов разчупи доста правилата на турнирите, сега животът е съвсем различен и спортът трябва да бъде в крак с интернет и да се развива, а не да е в 70-те години. Работил съм с много руски треньори, даже повече от Ананд. Той не може да е наследник на Каспаров, който бе дълго време номер 1 в ранглистата и световен шампион едновременно. Ананд дори не е минал 2800 ЕЛО в момента. Нещо подобно може засега да направи само Карлсен, но той няма още титла и ще трябва да мине през ситото на 8-те играчи. Открай време, от 30-40 години, руснаците са определяли кой ще е шампион и кой - президант на федерацията. А и от 2006 г. те нямат световни шампиони за мъже и жени, нито отборни световни титли. Явно школата им не работи добре след промените. Ако не лансират стари играчи като Крамник, нямат шансове.

- Как гледате на националния ни отбор по шах?

- Има нещо, което не мога да си обясня. Армения, която сега е шампион, реално не е по-силна от нас. През 2000 г. в Истанбул победихме първия - Русия, и втория - Германия, а останахме чак на 13-о място. По принцип отборът ни не е лош. На последното европейско в Нови Сад Украйна стана трета с резервите си - без Пономарьов и Иванчук. Когато имаш отбор от 6 души, винаги един е в лоша форма. Проблемът ни сякаш е, че нямаме силен играч за четвърта дъска.

- Кой е наследникът ви?

- Ванката Чепаринов е единият, но той няма в момента добри турнири за изява. По време на сегашния мач бе перфектен като теоретик, но трябва да си върне коефициента ЕЛО от 2700 на някои от следващите турнири в Испания. От него и от целия ми щаб съм доволен много. Другият е Киприан Бербатов. Но той е още малък и му трябват доста години.