Тази седмица започва истинската битка в Шампионската лига. Осминафиналният етап ще мине под знака на английско-италианското съперничество, след като жребият противопостави Интер и Манчестър Юн; Челси и Ювентус; Арсенал и Рома. Дълго време италианците имаха предимство в директните сблъсъци с английските отбори в Европа. Миналата година обаче тимовете от Апенините претърпяха пълен крах в тези мачове - Милан бе отстранен от Арсенал, Интер - от Ливърпул, Рома - от Манчестър Юн. Списание "Чемпиънс" припомня историята на съперничеството между двете страни в евротурнирите.
Милано, стадион "Сан Сиро", 25 ноември 2003. Тифозите на Интер не вярват на очите си. Току-що Арсенал е разкъсал техния отбор на парчета - 5:1. Три седмици по-рано "Олимпико" в Рим е преживял същия шок: Челси мачка 4:0 Лацио.
Почти половин век италианските клубове имаха превъзходство срещу английските тимове в турнира за КЕШ. Ненадминатите майстори на калчото сякаш омагьосваха недодяланите си английски братовчеди. Но докато опитваха да осъзнаят сполетялото ги бедствие, нерадзури и бианкочелести знаеха, че господството на Италия е приключило.
***
Повече от 100 години преди славните нощи на сини и Топчии на италианска земя футболът, непознато английско изобретение, дебютира на Апенините. Едоардо Босио, търговец на платове от Торино, се влюбва в играта, докато живее в Англия. През 1887 година Босио се връща в Торино с няколко топки.
Той основава Интернешънъл футбол клъб - първия в Италия, през 1891. Англичани създават Дженоа и Милан. Бившият играч на Рединг, Уулуич Арсенал и Блекбърн Роувърс Уилям Гарбът става първият професионален треньор в историята на Италия.
Заради него и до ден-днешен италианските футболисти се обръщат към треньора с "Мистер". Италианците бързо усвояват уроците. Стават световни шампиони през 1934 и 1938 под ръководството на Виторио Поцо, приятел на Уилям Гарбът. Англия не участва на световни първенства до 1950 г. Серия А започва да просперира през 50-те години. Интер, Милан и Ювентус вече имат авторитета на големи клубове.
Това продължава и през 60-те, когато Юве разчита на някои от най-големите футболисти в света. Италианските лири примамват световния елит. През 1961 г. дори Челси продава нападателя си Джими Грийвз на Милан. Лондончани имат нужда от пари, а Грийвз е изкушен от финансовите условия в Италия. При подписването си получава 15 000 паунда, а заплатата му е 130 паунда на седмица. Това си е като да спечелиш от тотото по сравнение с мизерните надници в Англия.
Грийвз обаче не успява да се адаптира и само пет месеца след трансфера (през ноември 1961) подписва с Тотнъм. Грийвз страда заради по-строгата тактика, упражненията за физическа форма и тренировките. Той не може да понася лагерите, задължаващи футболистите да прекарват нощта преди всеки мач заедно в хотел. Военната дисциплина на Серия А е абсолютно непоносима за Грийвс.
Различията между играта в двете страни обясняват защо толкова дълго италианските тимове имат предимство в мачовете с англичани. Джон Фут, автор на книгата "Калчо. История на италианския футбол", обяснява: "Италианците имат по-добра техника, превъзходство в тактиката и използват по-добри тренировъчни методи. Също така играят на контри, което дълго време беше по-подходящо в евротурнирите."
През 60-те г. Интер и Милан печелят общо четири пъти КЕШ. В началото на 90-те пък вече имат ореол на неуязвимост, който стряска английските опоненти. Габриеле Маркоти, италиански футболен журналист и биограф на Фабио Капело, обяснява, че консерватизмът доста пречи на англичаните.
"Доскоро английските играчи знаеха само една схема - 4-4-2. Когато Жозе Моуриньо беше в Челси, той се оплака, че не може да ползва Джо Коул както трябва. Във всяка друга страна атакуващият халф щял да играе като типичен играч с №10. В Англия обаче се налагало да бъде пратен на крилото."
В момента Висшата лига е най-богатото първенство в света. Невинаги е било така. "Италианските клубове имаха много пари да купуват чужденци", казва Фут. От Жозе Алтафини до Мишел Платини, от Марко ван Бастен до Зинедин Зидан, световните суперзвезди отиваха в Италия в разцвета на кариерите си в продължение на 40 години.
Балансът на силите обаче се променя през април 1999. В полуфинала реванш от Шампионската лига Манчестър Юн се изправя срещу Ювентус на "Деле Алпи". Бианконерите гонят четвърти пореден финал. Халфовата им линия е блестяща - Зидан, Едгар Давидс, Дидие Дешан, Антонио Конте. Манчестър Юн обаче сътворява парченце история. Побеждавайки с 3:2 (от 0:2),
Червените дяволи стават първият английски тим, спечелил мач за КЕШ на италианска земя (в редовното време).
"Това беше моментът, в който английският футбол започна да се отървава от комплекса", твърди Маркоти. Следват нови победи, които обаче бледнеят в сравнение с разгромите, причинени от Челси и Арсенал през ноември 2003.
Италианските тифози не можеха да проумеят промяната в съотношението на силите. Запалянковците на Апенините дълги години бяха убедени, че Серия А превъзхожда английския елит във всичко, като се изключи уникалният дух, карал мнозина италианци да изпаднат в страхопочитание и да се чувстват леко озадачени. И британският наблюдател Патрик Баркли признава за наличието на комплекс за малоценност.
"Дори Фърги изпитваше страхопочитание към италианците", твърди Баркли. "Този комплекс изчезна, когато Юнайтед отстрани последователно Интер и Ювентус през 1999." Как изобретателите на играта успяха да отвърнат на удара?
Петте години без участие в евротурнирите (след трагедията на "Хейзъл" през 1985) предизвикаха самоанализ и промени в Англия. "Те построиха нови стадиони, въведоха нови закони за безопасност, изготвиха дългосрочни планове и сформираха Висшата лига - казва Стефано Канталупи от "Гадзета дело Спорт". - С Висшата лига бе въведен един от най-печелившите бизнес модели в Европа."
Парите от тв права позволиха на клубовете да купуват първокласни чужденци в разцвета на силите им. Но не само играчи. Треньорите чужденци модернизираха английския футбол, промениха тактиката, физическата подготовка и дори храненето", пояснява Канталупи.
Маркоти добавя, че мощта на английските клубове до известна степен се дължи на глобализацията. "Футболът вече е толкова космополитен, че е почти безсмислено да се говори за английски и италиански клубове", изтъква той. Думите му се потвърждават от факта, че в последните 5 сезона в Шампионската лига са били картотекирани едва 150 английски играчи. За сравнение броят на италианците за същия период е 253.
И все пак безвъзвратно ли са отминали дните, в които италианците прегазваха англичаните? "Милан и Юве имат застаряващи звезди, Рома и Фиорентина нямат статута на големи клубове в Европа нито като състав, нито като финансови ресурси - коментира Канталупи. - Интер е солиден и има треньор като Жозе Моуриньо, но разчита твърде много на Ибрахимович, Майкон и Камбиасо.
Във всеки отделен мач италиански отбор може да бие английски тим, но в момента италианският клубен футбол отстъпва на английския."
"Италианските клубове разчитат твърде много на възрастни играчи - казва Баркли. - Италианските тимове вече не могат да диктуват темпото срещу по-млади, по-добре подготвени физически играчи. Ако искат да променят това, трябва да се върнат към бързината, силата и положителната нагласа на Милан при Саки и Капело."
Маркоти вярва, че калчото има достатъчен тактически ресурс, за да отвърне на удара. "Много италиански треньори работят в чужбина, те все още са най-добрите в света."
Също така той намеква, че световната финансова криза може да изравни силите на игралното поле. "Много английски клубове имат огромни дългове. А ако погледнете последния летен трансферен пазар, много от купувачите бяха италиански клубове."
Забележка: Материалът е публикуван във вестник "7 дни спорт".
Ferdinand von Zeppelin
на 26.02.2009 в 20:01:50 #10Пиргос, тука става въпрос за клубен футбол, не за национален. Освен това, както казва пича под мен, причината за възхода на италианските клубове е изхвърлянето на английските от ЕКТ през 85 та. За това е виновна не толкова УЕФА, колкото Маргарет Тачър. Не омаловажавам и олигофренските изпълнения на феновете разбира се.
rincewind
на 25.02.2009 в 00:39:47 #9хм, пиргос, не трябва да забравяш че титлите можеше и да не са така в момента в който извадиха английските отбори, евертън имаха страхотен отбор за който и сега бих заложил 100-ина кинта за крайна победа в КЕШ може би това им бе шанса и не само на тях тогава английките отбори бяха ФАНТАСТИЧНИ! и смея да твърдя, имено поради изваждането им жабарите прогресираха! дори великия Линекер отиде в барса само и само да играе в турнирите! БАСТА ЖАБАРИ!
пиргос
на 23.02.2009 в 18:40:01 #8не знам как точно англичаните са разбили италианците,1-4 световни титли,11-11 клубни евротитли,а след цитираната 1999 милан има титли 2003 и 2007,финал за 2006 и спука от бой манчестър юнайтед,милан-юве и ман юн-челси бяха финали ...в англия има четири силни отбора,в италия интер,юве,милан,рома,утре ще се види кой кого
Cherney
на 23.02.2009 в 18:35:59 #7"На италианските можеш да видиш страхотна хореография, знамена, плакати, кулажи, факли, някоя и друга бомбичка. Така,че атмосферата далеч надминава тази в Испания и АНглия." ------------------------------------------------------------------------------- Абсолютно вярно. Само в Гърция / от ЕС / може да се види подобна атмосфера.
issue
на 23.02.2009 в 18:32:37 #6Вярно е. Дано през този сезон да се разбие този модел, но не вярвам...
Cherney
на 23.02.2009 в 13:42:13 #5On The Pitch 1) In Italy on Sundays, it's church, match, home for supporters. In England, its pub, match, pub. 2) In Italy, pasta and meatballs with a glass of red wine is the pre-match meal. In England, kebab and chips with a pint of beer on the way to the stadium does the trick. 3) In Italy, the police will allow you to throw oranges at a team bus. In England you'd go to jail. 4) Italian fans behave when going abroad, but go berserk at home. English fans behave at home, but go stark-raving mad when in Europe. 5) In England, fans sit on the stadium seats. In Italy they use them as weapons. 6) In England, the stadium stewards watch the crowd. In Italy, the stewards watch the match or, as in the case at Catania, are actually club Ultras. 7) In England, if you want something to eat at a game you have to go and buy it from the stadium snack bar. In Italy, you just shout 'A Bibitaro' at the guy selling snacks 20 metres away, and then push your money along the row of fans as he passes a cornetto back. In England, if you are fast, strong and powerful, and can run nonstop for 90 minutes you are a great player, even if you have the touch and skills of a donkey. In Italy, if you are tactically and technically excellent, you are a good player, even if you have the speed and mobility of a snail. 9) In England, if SKY Sports says that Peter Crouch is the best player in the world, the whole country believes and preaches it. In Italy, if SKY Italia says that Simone Loria is the best defender on the planet, the whole nation cancels their satellite subscription. 10) In Italy, ‘the end justifies the means’, and shirt-pulling, diving, cynical fouls and fooling the referee are seen as important parts of the game. In England, these things are seen as cheating, and the philosophy that ‘the means justifies the end’ is followed, with fair play more important than winning at all costs. 11) In Italy, defending is an art. In England, defending is anti-football. 12) In Italy, if a team is 3-0 down, the players all give up, while the fans abuse the team, smash up the worst player’s car, and invade training the next morning. In England, if a team is losing 8-0, the players continue to fight and chase every ball until the last minute even though the cause is lost, while the supporters continue to sing and cheer on their heroes. 13) In England, a bad referee is incompetent. In Italy, a bad referee is corrupt. 14) In England post-weekend football shows are 99% highlights and 1% analysis. In Italy shows are 1% highlights, and 99% analysis (or slow-motion replays). 15) In England, you rarely hear from chairmen, who often mind their own business and stay out of the press. In Italy, the presidents are utterly insane at times, regularly making controversial remarks, with Palermo’s Maurizio Zamparini the most infamous. Off The Pitch 16) In Italy, bribery and corruption is a part of life. In England, a backhander is a tennis shot. 17) In England, you are innocent until proven guilty. In Italy, you are guilty until proven innocent. 1 In Italy, children are first given alcohol when they are nine months old, and learn how to respect and enjoy liquor. In England, children are banned from drinking alcohol until they are 18, and then proceed to massacre the stuff. 19) In Italy, sons are cradled by their mothers until they are 40. In England, sons have their own house and are looking after themselves at the age of 16. 20) Italian men are already shaving before they are 11-years-old, and need to use a razor every day to stay smooth. English men don’t start shaving until they are 18, and then have to wait five years just to grow a little bit of stubble on the end of their chin. 21) In England, punctuality and timekeeping is extremely important. In Italy, being on time is arriving 30 minutes late. 22) In Italy, no one who travels by train buys a ticket. In England, everyone buys a ticket, even though the prices are a scandalous rip-off and it would be cheaper to take a taxi. 23) In England, breaking the law is something you usually keep to yourself. In Italy, breaking petty rules is a source of amusement and something worth boasting about. 24) Italians who go on holiday blend into the surroundings and will turn brown in the sun. The English, who spend most their holidays recovering from sunburn, have ‘tourist’ written all over them as they trudge onto the beach with Hawaiian shirts, and socks and sandles. 25) In Italy the idea of wearing head-to-toe sporting clothing is considered unfashionable. In England wearing anything other than head-to-toe sports clothing is considered feminine. 26) In Italy, no one queues up, instead pushing in at the last minute after pretending they know someone at the front. In England, people queue up for hours, and then when they are still turned away at the end, they leave without a fuss. 27) In Italy, politics is a matter of life and death depending on which side of the fence you are on. In England it is not as important as 'Big Brother', a show where a bunch of talentless nobodies do nothing all day. 2 In Italy, it is normal for two people of the same sex to greet each other with a hug and kiss on both cheeks. In England, you are not heterosexual if you do this. 29) In Italy, if you go to a dinner party, you are guaranteed a six course meal, a doggy bag, and you have to refuse even more food at least 10 times before the host finally accepts no for an answer. “Are you sure, you don’t want some more?”…”Yes, I am bloody sure!” In England, you are asked to bring a bottle with you, the sausage rolls and Quavers run out after 10 minutes, and you have to make a stop at the McDonalds drive-thru on the way back home because you are still hungry. 30) In Italy, TV babes include Juliana Moreira, Ilary Blasi, Christina Chiabotto, Ilaria D’Amico and Michelle Hunziker, to name just a handful. In England its Jordan or Jod
Moriero
на 23.02.2009 в 13:37:50 #4Черни само за съдиите не съм много съгласен. За мен италианските не отсъпват на останалите. ЗА сигурността е ясно, но пък това си има и своите предимства. Като изключим, че на английски стадион освен с шалчета с нищо друго не се ходи. На италианските можеш да видиш страхотна хореография, знамена, плакати, кулажи, факли, някоя и друга бомбичка. Така,че атмосферата далеч надминава тази в Испания и АНглия.
Cherney
на 23.02.2009 в 12:07:16 #3Италианското първенство е много,много назад в сравнение с Премиършип. Стадионите са допотопни / отделно от това,че не са собственост на клубовете/ и са далеч от каквито и да е стандарти на Острова. Стадиони като тези в Бергамо или Реджо ди Калабрия са направо смехотворни,а терена прилича повече на картофена нива,отколкото на място,където трябва да се играе футбол.Преговорите за ТВ права в Серия А облагодетелстват само по-големите отбори за сметка на тимове като Каляри,Реджина или Лече. А в областта на сигурността калчото е на дъното - да отидеш на мач е по-скоро опасно,отколкото безопасно,а по отношение борбата с хулиганството дори няма концепция за справяне с проблема. За капак и съдиите са по-слаби в сравнение с тези в Примера и Премиършип. Общо взето, доста сериозни реформи трябва да бъдат извършени. За възрастта на футболистите е излишно да се говори - подмладяването трябва да е основен приоритет на водещите клубове.
КомБат
на 23.02.2009 в 11:10:11 #2Vlad много точно На национално равнище англичаните отстъпваха на италианците, но с клубните отбори беше съвсем различно. Края на 70-те и до Хейзъл англичаните бяха доминиращи и статистиката го показва. Въпреки че парите и звездите бяха в Италия и Испания.
Vlad
на 23.02.2009 в 08:55:52 #1Глупости на търкалета. Къде авторът го видя това 50-годишно италианско господство не знам. Та нали преди Хейзъл години наред само английски отбори печелеха КЕШ - Ливърпул, Нотингам, Астън Вила, Евертън спечели КНК. Естествено след 5 годишната забрана за участие на английските отбори им трябваше малко време да "влязат в час", но скоро нещата си дойдоха пак по местата. Иначе в цялата история на турнира (КЕШ+Шампионска лига) до този сезон Испания, Италия и Англия имат всяка по 11 титли. Ако включим Селтик под знаменател британски отбори, островът води.