Заради стратегическото положение на България, Facebook, Amazon и други големи технологични компании гледат към страната ни с огромен интерес. Двете компании проучват условията за бизнес у нас, като имат интерес към разработването на IT продукти, но разглеждат и възможността за изграждане на центрове за данни.
Това разказа директорът на Българска агенция за инвестиции (БАИ) Стамен Янев пред money.bg.
"На посещение у нас беше Габриела Чех - директорът на Facebook, отговарящ за регулациите в Централна и Източна Европа, което е ясен сигнал, че България е в полезрението на компанията", посочи Янев.
Amazon има интерес към изграждането на логистична база в България, но се вълнува и от разработки в областта на високите технологии, свързани с облачния й бизнес.
С ръководителя на компанията за Централна и Източна Европа Джим Фанинг е обсъдено разработване на цифрови продукти на технологичния гигант в България. Те могат да бъдат предлагани на Amazon Web Services, за да достигнат и до външни клиенти.
"България може да се превърне в логистичен хъб в региона както за данните, така и за облачните технологии", каза Янев.
Интерес от Далечния Изток
Освен Facebook и Amazon, друга голяма технологична компания, но този път от Китай, също има голям интерес към страната ни.
Това е гигантът в електронната търговия Alibaba, който в близко бъдеще може да отвори виртуален павилион, свързан с България.
Ако има достатъчно голям интерес към стоките, предлагани чрез него, в страната ни ще бъде създаден и физически логистичен център на компанията, посочи Янев.
Alibaba е една от компаниите, на които българските власти предлагат разнообразни възможности за разработката и продажбата на IT продукти у нас.
Осезаем ръст на инвестициите
Чуждите инвестиции в България се увеличиха с 37% през миналата година, а положителната тенденция продължава и през настоящата.
"Започнахме 2018 г. с летящ старт - сертифицирани са 10 инвестиционни проекта за общо 600 милиона лева, които имат потенциал да разкрият приблизително 1000 работни места", посочи Янев.
"От самото начало на годината забелязваме ясен и силен инвестиционен интерес. Почти всяка седмица се срещаме с различни типове потенциални инвеститори, най-вече от автомобилната индустрия, аутсорсинга и центровете за споделени услуги", обясни той.
Турска компания, която произвежда фарове и осветителни системи и е основен доставчик на Mercedes, ще инвестира над 30 милиона лева във фабрика в България. Компанията възнамерява да разкрие приблизително 400 нови работи места у нас през следващите 3 години.
Водят се заключителни преговори и с германски производител на автомобилни компоненти, който се очаква да стартира дейност у нас през следващите няколко месеца.
"СофтУни" - новият Telerik?
Директорът на Агенцията за инвестиции приветства предстоящата продажба на "СофтУни". Компанията вероятно ще бъде придобита от американската Academy School of Blockchain, а сделката се очаква да се реализира до няколко месеца.
"Подобни сделки показват зрялост на компаниите - те се отварят към нови пазари и нови възможности и доразвиват таланта, който вече са създали. Надявам се "СофтУни" да последва успешния пример на Telerik (вече част от Progress, б.р.)", каза Янев.
Той отбеляза, че сделката е между частни компании и държавата няма роля в нея, но тя е много добър знак. "Сделката е поредното доказателство, че глобалниите компании могат да разчитат на таланта, с който разполагаме в България", добави той.
Развиване на индустриалните зони
"Индустриалните зони предоставят чудесна възможност за привличане на чужди инвеститори. Благодарение на изградената инфраструктура може да се съкрати голяма част от подготовката за реализирането на инвестиционните проекти", подчерта шефът на БАИ.
Успешен пример за това е Община Шумен, която привлече най-много инвестиции през 2017 г., за което получи заслужена награда от Агенцията за инвестиции. Инвестициите там се развиват благодарение на Индустриална зона Шумен, изградена на базата на публично-частното партньорство.
За да отговорят на големия интерес, Янев препоръча индустриалните паркове да инвестират в изграждането на необходимите базисни халета, с помощта на които новите инвеститори още по-бързо да стартират своята дейност.
"Идеята е инвеститорът да дойде, да сложи машините и да започне производство. Това е изключително предимство в днешния динамичен свят, където най-бързият печели", отбеляза Стамен Янев.