Съдебната битка между технологичните гиганти Apple и Qualcomm става все по-ожесточена, като двете компании отвориха нов фронт във войната.
Apple е заявила пред съда, че Qualcomm използва нейната патентована технология за удължаване на живота на батерията. Междувременно Qualcomm съобщи, че е подала още патентни претенции срещу Apple.
Компанията от Купертино подаде новите искове за нарушение на патенти в отговор на съдебно дело, което бившият й търговски партньор заведе срещу нея през юли.
Qualcomm заяви, че подаде 3 нови дела за нарушение на патенти във федерален съд в Сан Диего, плюс втора жалба в Комисията за международна търговия на САЩ във Вашингтон.
Всяка от двете компании се опитва да увеличи залозите в битката за милиарди долари, определяща кой ще спечели най-много от технологиите и потребителската електроника, които са истински хит сред купувачите.
Apple твърди, че процесорите Snapdragon 800 и 820 на Qualcomm, използвани в смартфоните, нарушават поне 8 патента с начина на управление на мощността на мобилните устройства. Производителят на iPhone настоява за възнаграждения и съдебно разпореждане, което ще забрани на Qualcomm да използването патентованите изобретения.
Производителят на чипове твърди, че Apple нарушава общо 16 патента, обхващащи това, което нарича "широка гама от технологии", използвани в смартфоните. Те не са част от нито един от индустриалните стандарти, така че няма ограничения за сумата, която Qualcomm може да получи като обезщетение щети, ако спечели делата.
"Смятаме, че трябва да продължим да насочваме вниманието към факта, че Apple просто не може да продължава да се подиграва със споразуменията, принуждавайки производителите, с които има договори, да правят същото, като използват нашата собственост, без да плащат за нея", каза главният юрисконсулт на Qualcomm Дон Розенберг.
Двете компании водят глобална съдебна битка, като се съдят в САЩ, Европа и Китай, като всяка от тях се опитва да нанесе колкото се може по-големи финансови щети на другата.
Apple накара доставчиците си да спрат да плащат възнаграждения на Qualcomm. Производителят на чипове заведе патентен иск в Китай, където е направен iPhone, за да спре производството и в американската Комисия за международна търговия, за да спре вноса на устройствата в САЩ.
Qualcomm получава по-голямата част от печалбата си от лицензирането на мобилната си технология, като гарантира, че ще получи дял от продажбата на всяко устройство на пазара, независимо дали използва чип на компанията или не.
Apple и Федералната търговска комисия на САЩ обвиниха Qualcomm, че използва пазарната си мощ за получаване на несправедливо високи възнаграждения. Компанията за чипове отрече обвиненията и заяви, че Apple е излъгала регулаторите, за да може да запази по-голяма част от печалбата от продажбите на iPhone.
Новите искове от двете страни се отнасят за патенти, които не са свързани с никой от индустриалните стандарти. Все пак, в основата си, спорът е за това как да определим стойността на основната технология, която гарантира, че всяко мобилно устройство действително функционира.
Европейският съюз разработва насоки за това как да бъдат оценявани патентите на стандартизираните технологии, надявайки се да се превърне в миротворец и да ограничи разнообразните съдебни дела, които се превръщат в ежедневие за индустрията.