Може ли да си представим родния шампионат без дейното участие на арбитрите. Може и да може, но някой друг път. Не сега, не днес. Българските клубове продължават да си намират най-добрия виновник за загубата в лицето на реферите. И отново пак съдията. Ах, този чернодрешко, който взима куп пари за 90 минути и има привилегията да гледа мача от терена. Това си мислят обикновените хора, които все още се интересуват от футбол с марка "BG". 

Ако проследим хронологично нещата от началото на шампионата, ще видим, че нищо ново не се представя като продукция на терена. Реферите отново са в повечето случаи потърпевшата страна, след като даден тим загуби. Почти няма кръг, в който съдията да не е ... свършил нещо запомнящо се.

Какво си обещаха арбитри и клубове. Преди началото на сезона отново имаше среща, на която шефовете на отборите изразиха своето доверие към родните съдии, но само толкова. Последва увеличение на таксите на арбитрите (б.а.-главен в "А" група сега получава 1000 лева), те останаха доволни и се помислиха за голяма работа. И започнаха да сеят справедливост по терените.

Бегъл поглед върху гафовете от началото на сезона показва, че в "съдийската конспирация", която управлява шампионата, най-често замесени са няколко имена и състави - ЦСКА (2 пъти), Литекс (2 пъти), Левски, Черно море и Локо (Пд). В гафовете до момента  две участия има Христо Ристосков (в първия е косвено замесен), все на срещи на ЦСКА, а с по едно се отчитат "най-обичаният" в последно време Антон Генов и "предпочитаният" Димитър Димитров - Каубоя. Кръгът се свежда до обичайните заподозрени. С тежката ръка на "закона" шефът на Съдийската комисия Борислав Александров раздава правосъдие, като за момента демонстрира, че не робува на имена.

Казвам това, защото и тримата изброени са сред водещите ни арбитри. Тук е уместно да си зададем въпроса: "Защо водещите бъркат?" Факторът "не видял" не звучи стойностно. За клубовете е удобно да окачествят решенията на арбитъра като тенденция, защото така им отърва. На терена арбитрите изиграват първата част за тях от мача, а второто полувреме се разиграва в коридорите на улица "Иван Асен" №26. Там отговорните фактори в БФС решават бъдещето им според "заслугите".

Именно тук нещата малко се разминават, защото наказанието на Димитър Димитров - Каубоя е най-странно от всичко. Ако санкцията на страничния арбитър Емил Вангелов (Литекс - ЦСКА (0:1) е породена от факт, то тази на Каубоя е по презумпция. Това някак не се връзва, защото заповедта е спусната бързо, за да бъде изпълнена светкавично. Ако с този темп гърмим по арбитрите от упор, в момента са минали само шест кръга, дали ще останат съдии, които да завършат сезона. Това ще видим.

Силният човек в ЦСКА Стефан Орманджиев за втори път удари по масата в БФС по съдийски въпрос, но този път без успех. Шефът на "червените" е в основата на устната санкция на Ристосков от мача в Ловеч, Вангелов изгоря заради грешка, ОК, но сега. Сега от БФС го пропуснаха като мнение. Оценката на Христо Ристосков за ръководството му на мача Левски - ЦСКА (1:0) е 8,4 и не подлежи на санкция. След мача с Литекс арбитърът бе порязан леко по врата, а след дербито със "сините" от Борисовата градина поискаха да го обезглавят. Не успяха. Но как ли ще успеят, след като реферите получават парите и нарядите си от "Герена", пардон БФС, май така казаха, защото двете неща били едно и също.

  Големите скандали с реферите отначалото на сезона   

13 август 2006
втори кръг
Реферът Станислав Тодоров подпомага Литекс срещу Рилски спортист (3:1). Тимът от Самоков надига вой, но не много голям и нещата минават мимоходом.
20 август 2006
трети кръг
Реферът Христо Ристосков е определен да ръководи дербито Литекс - ЦСКА (0:1). Помощникът му Емил Вангелов спира голова атака на Тиаго Силва за "червените" с несъществуваща засада, което кара шефа на Надзорния съвет на ЦСКА Стефан Орманджиев да изригне срещу реферите. Решението на Съдийската комисия е мълниеносно: Вангелов е аут от професионалното съдийство завинаги, а Ристосков е спрян неофициално за 1 кръг.
За слабото си ръководство на мача от "Б" група Спартак (Пд) - Хасково (1:2) е наказан и арбитърът Кольо Данев (има оценка 7).
            
9 септември 2006
пети кръг
Бомбата е хвърлена във Врана. Под ръководството на Димитър Димитров Черно море губи от Локо (Сф) с 2:3. Шефовете на "моряците" надигат як вой за порязването от Кабуоя, а реакцията на БФС не закъснява. Съдийската комисия го вади от нарядите за неопределено време. Той може да се върне в листата на ръководещите само с решение на Изпълкома.     
В същия кръг срещу Антон Генов, който ръководи срещата Локо (Пд) - Берое (1:0 - гол на Халими в 94-ата минута), възроптава Атанас Узунов. Отново отговорниците за арбитрите действат решително. Генов е аут за 4 мача и от Съдийската комисия му размахват пръст в знак на последно предупреждение. Санкцията на Генов рефлектира върху него и относно международните му изяви, защото в последния момент от Европейската футболна централа го спряха да ръководи срещата Херта - Одензе от турнира за купата на УЕФА.
В този кръг изгоря и страничният арбитър Петър Стойчевски, който вдига засада на Велизар Димитров (Рилски спортист - ЦСКА (1:3) зад центъра и изгоря за 4 мача. Преди този момент имаше и още съмнителни отсъждания за засади.
     
18 септември 2006
Христо Ристосков (получи оценка от 8,4 за ръководството си) попада в жребия за ръководещ съдия на ЦСКА - Левски. Съдбата му дава двубоя, за да запише дебют във вечното дерби. Арбитърът отсъди дузпа за Левски, която взривява футболната действителност. ЦСКА в лицето на Стефан Орманджиев, негодува, "сините" благосклонно гледат напред, за да каже Тодор Батков: "Трябва да свикваме с решенията на арбитрите!"