Българските поговорки са изключително точни и изречени на място. За пародията около отлагането на първия кръг и съставянето на нова програма на "А" група изключително подходяща е "не било в тикви, а в кратуни". Или друга: "От трън, та на глог". Но първата е много по-подходяща за станалото. В някое от първенствата на топ 5, най-вече в Англия, ако се наложи такъв извънреден момент (б.а.-казваме извънреден, защото там всичко е обмислено докрай доста предварително), просто първенството щеше да започне от втория кръг.

А първият щеше да бъде изигран "някъде по трасето" - я като междинен, я като последен. Съвсем нормално би било да се започне от втория кръг, защото всъщност това ще е втори пролетен или 17-ти кръг. В предишни години хората във футболната централа бяха по-гъвкави. През сезон 1973/1974 два от пролетните кръгове са изместени още през есента. Идеята тогава бе първенството да свърши по-рано, защото националният ни отбор се класира за Мондиала през 1974 година в Германия и логично футболните ни функционери са се досетили, че трябва "А" тимът да има повече  време за подготовка.

В онези години, когато Европа се раздроби и на по-малки държави, нещата около евротурнирите бяха повече от ясни. Нямаше предварителни кръгове и в общи линии (б.а.-ако изключим лятното "Интертото", от което никъде не се влизаше) мачовете започваха чак в средата на септември. Сега кой знае какво са си казали нашите съвременни функционери. Нулева година откъм европейско и световно, а това значи, че може последният кръг на "А" група да приключи някъде в началото на юли...

Имало е такива години. Но пак да повторим, че тогава програмата е била разтегната във времето, защото бяха ясни големите летни паузи. Сега обаче няма извинение за невежеството. От близо 15 години българските тимове са постоянно в предварителните кръгове, които започват в средата на юли, че и по-рано понякога.

Това още повече трябва да накара тези, които правят програмата, да помислят върху съкращаване на зимната пауза. В крайна сметка дори и с лошите терени, България не е на полярния кръг. Докато ги оправим, пак имаме светлия пример на Англия, където преди 10-15 години поголовно се отлагаха срещи заради заснежени и въобще непригодни терени.

В крайна сметка при добра организация всичко свършваше навреме. Крайно време е и при нас да започваме поне от средата на февруари пролетния полусезон, за да може отборите ни, които ще участват в турнирите, да имат малко повече време за почивка и да влязат по-рано в подготвителен период, който да ги вкара във форма тъкмо за мачовете в Европа. Някой ще каже - виж какъв снежен бе февруари? Ами какво да говорим за слънчевия януари, а?.

Ако сега Баба Марта, която чука на вратата, пак ни изненада с изтупване на снежни парцали, какво правим тогава? Така може наистина да си отлагаме първенството, а в един момента да го направим пролет-есен. Ама тогава пък ще има дъждове, които пак ще ни върнат в есен-пролет или ще се върнем в първи клас. Като говорим за връщане, нека погледнем последствията от прекроената програма. На първо четене ще има двойно издание на мача Левски - Вихрен.

В сряда, на 4 март, за Купата на България в Кюстендил, а после на 8 март в първия пролетен кръг на "А" група на дълго затопляния терен на "Герена". Но нали живеем в България. В страната, в която цари лозунгът "съмняващи от вси страни, съединявайте се". В този смисъл може да се правят различни прогнозни варианти за това как ще завърши първия мач на стадион "Осогово".


На женския празник - 8 март, ще се срещнат още Локо (Сф) - Миньор, Литекс - Славия и Беласица - ЦСКА. Новото прекрояване на програмата ще дойде дюшеш, за да бъде измито неудобството от гафа ЦСКА - Левски през май и фиксираният отдавна на стадион "Васил Левски" концерт на "Депеш Мод". Проблемът при организаторите от БФС при предишното съставяне на програмата бе, че не са съобразили как да избегнат вечното дерби с изискването на групата теренът да не бъде пипан седмица преди концерта и после няколко след докато не се изнесе огромното количество техника. Кой да се сети да пита как стоят нещата, когато гостува такава музикална банда.

Навсякъде по света има такива моменти. И във Франкфурт миналата година имаше голям концерт на Джордж Майкъл, който отложи мач от кръга на Айнтрахт. Но къде ти при германците организационни изненади. Сега обаче с изтеглянето на кръга капанът с "Депеш Мод" ще бъде избегнат. Има вариант, ако ЦСКА и Левски играят на 23 или 24 май, след три дни пак да се срещнат на 27 май на финал за Купата на България. В Англия никой няма да се стресне от такава календарна близост, но за нашите изнежени души това може да се окаже "голям товар".

Единият вариант е да се премести финалът, а другият - жребият да противопостави двата гранда на полуфинала. Така вероятността Литекс да играе на финал става много по-голяма, отколкото ако трябва да среща "червени" или "сини". Не, че не ги е побеждавал в турнира за Купата на България, но все пак ще е по-лесно на "оранжевите" да преминат по ръкав без софийските грандове.

От друга страна първенството ще завърши на 21 юни. Близо месец по-късно започват поредните наши епични битки за еврослава. Кога футболистите ще почиват, кога ще влязат пак във форма, не се знае. Кога ще има време за разузнаване на съперниците, колкото и на пръв поглед да изглеждат непретенциозни. Няма значение. Абе изобщо да ни е честито поредното "мъдро" организационно предизвикателство, което сами си направихме...