Политиката на правителството е за създаване на условия и предпоставки за модернизиране на спортните съоръжения, които да отговарят на европейските и световни изисквания. Това заяви министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов при подписването на Меморандум срещу футболното хулиганство в Българския футболен съюз.

По думите му тенденцията е за извеждането на Охранителна полиция от стадионите, а опазването на реда по мачовете да бъде ангажимент на футболните клубове.

В меморандума е заложено въвеждането на условия, при които малолетни и непълнолетни лица могат да се допускат като посетители на спортни мероприятия: „Един придружител може да е придружител на не повече от три деца", съобщи част от параметрите на меморандума министър Цветанов.

"Въвежда се изменение за придружаване на непълнолетен от пълнолетен, като съгласието на родителя и приемното лице се удостоверява с декларация", съобщи още вътрешният министър.

„Знаем, че пиротехническите средства са част от шоуто, което наблюдаваме по футболните терени, но за всичко това трябва да има много ясен регламент, за да гарантираме сигурността на всички посетители на едно спортно мероприятие", заяви министърът. Той уточни, че има и нова дефиниция за футболно хулиганство, която ясно разграничава различните хипотези. Очаква се конкретизиране на понятието, предвижда се налагане на полезен труд в полза на обществото.

„Всеки един тийнейджър, когато упражни правото си на безвъзмезден труд в полза на обществото, ще може да осъзнае какво е направил и да стане посланик за доброто поведение", убеден е министърът.

С промените се въвежда възможността за обжалване решението на първоинстанционния съд пред окръжен съд. През октомври месец може да бъде внесен окончателният пакет от законодателни мерки в Народното събрание, обясни вътрешният министър, като изтъкна, че в лицето на МВР футболните фенове и клубове ще имат един надежден партньор.

По думите му, най-важно е съгласието на футболните клубове ЦСКА и Левски - мачът между тях да се играе на Националния стадион. С установяването на вечното дерби на Националния стадион, ще се ограничат и шествията на футболните фенове, които могат да нанесат щети на граждани или на населените места, обясни Цветанов.

Изключително съм радостен, че кметът Фандъкова успява да реализира политика за вкарването на повече съоръжения в урбанизираната зона и училищата, защото това дава възможност да възпитаваме децата си в духа на една спортсменска игра и тази енергия да отива на спортния терен", посочи вътрешният министър.

Той изтъкна, че откриването на „Спортпалас" преди дни дава перспектива пред подрастващите. Във връзка с предстоящото откриване на спортната зала в София Цветанов отбеляза, че столицата вече ще може да бъде домакин на изключително високи спортни мероприятия, които не сме могли да си позволим.

Нуждаем се от нови стадиони, които да отговарят на съвременни изисквания, призна още министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. По думите на Цветанов - необходима е и промяна на манталитета на българския фен. Стюардите по стадионите ще бъдат обучавани, като те ще имат определени функционални задължения и конкретни отговорности.

„Полицията почти няма място в спортното съоръжение - за нас е добре да не бъдем там, но това зависи от добрата подготовка и необходимите съоръжения", обяви министърът.

Той даде за пример мача ЦСКА - Черноморец, когато е имало частна охранителна фирма.

„Ако ние нямаме база, ако не сме осигурили възможността младите да спортуват - има фенове, които никога не са играли футбол, но се занимават с куп други неща и понякога се занимават да провокират напрежение в съответните футболни клубове", обяви министърът. Той посочи, че е добре децата да са минали през спортните терени, за да може, отивайки на стадиона, вече да са с друг манталитет.

„Спортът и футболът са една религия", убеден е още вицепремиерът. „Когато ги спечелим за каузата, когато те са на стадионите, агресията ще бъде ограничена", смята вътрешният министър.

„Направен е анализ на всички спортни бази, които не функционират, като той е предаден на финансовия министър Симеон Дянков. Искаме да помогнем на столичните клубове чрез приватизация на спортните обекти, откриване на банкова сметка, която да бъде използвана за реновирането на терените", обясни спортният министър Свилен Нейков. Той отбеляза, че има външни инвеститори, които искат да направят един или два стадиона в столицата.

Константин Баждеков, изпълнителен директор по финансовите въпроси в ПФК „Левски", заяви от своя страна, че клубовете сав много тежка ситуация. „Ако не се вземат мерки - взели сме кредити, за да изпълняваме указанията на многото комисии. Ако всички си спазват изискванията, в момента не трябва да се провеждат футболни мачове по нашите стадиони", обяви Баждеков.

„Ако не се вземат спешни мерки, усилията ни са сериозни, но на фона на това, което трябва да се направи, са минимални. Всички дават препоръки, но не казват откъде да се намерят средства", оплака се Баждеков от името на футболните клубове. „От догодина в София няма да може да се играе футбол. В момента в София има 4 футболни клуба, които реално имат един стадион", обяви Баждеков.

Трябва да осигурим на първо място спокойствието на градаи нормалното му функциониране, коментира от своя страна кметът на София Йорданка Фандъкова при подписването на меморандума срещу футболното хулиганство. По думите на столичния градоначалник, не става въпрос за забранаа за ограничение. „Съвсем нормално е феновете да подкрепят своите отбори в близост до стадионите", смята кметът на София.

Тя подчерта, че дългите шествия създават сериозни проблеми за градския транспорт, като в един от случаите пътници са стояли повече от час и половина в градския транспорт, за да бъде гарантирана сигурността на феновете.

Фандъкова посочи, че клубовете са свикнали с депозитите, които внасят преди дербитата. Не е необходимо засега те да бъдат увеличавани. По думите на Фандъкова за рисковите срещи те остават в размер на 5000 лв., а за другите - 3000 лв. „Ако има хулигани, осъдени на общественополезен труд, ще се намери къде те да работят", убедена е Фандъкова.