Българският шампион Лукойл Академик ще срещне Вентспилс (Латвия) на 1/16-финалите на втория по силен европейски клубен урнир по баскетбол за мъже за Купата на УЛЕБ. Срещите ще се играят на 19 и 26 февруари като Лукойл Академик ще домакинства в първия двубой.

При успех срещу Вентспилс българският шампион Лукойл Академик ще се изправи срещу победителя от двойката Динамо Москва - Сласк Вроцлав. Нов успех на осминфиналите класира „студентите" за финалната осмица в Торино (10-13 април).

Вентспилс е стар познайник на Лукойл Академик. Двата тим бяха заедно в група „А" на турнира за Купа УЛЕБ през сезон 2005/2006. Тогава „студентите" взеха мача у дома с 90:85 и паднаах във Вентспилс с 69:82, но и двата тима се класираха за фазата на елиминациите. Лукойл Академик продължи напред като втори в потока (6 победи и 4 загуби), а латвийците като четвърти - 5 успеха и 4 поражения. В полуфинала Лукойл отпадна от Цървена Звезда,а Вентспилс бе надигран от Реджо Емилия.

Баскетболист от Нигерия и трима от Съединените щати личат в състава на Вентспилс този сезон. 209-сантиметровият 24-годишен център Акин Акингбала е от Нигерия. Американците са 23-годишният плеймейкър Джон Гилкрист, 29-годишният гард Джъстин Лав и 27-годишния Джими Бакстър, който също е гард. Наставник на тима е словенецът Гарпер Окорн.

Старши треньорът на Лукойл Академик Желко Лукаич коментира жребия за турнира за Купата на УЛЕБ. "Вентспилс е вече много години на върха в турнира за Купата на
УЛЕБ. Миналата година са шампиони на Латвия, което говори за тяхната класа. Признавам си, че в този момент нямам много информация за моментното състояние на отбора на Вентспилс.

За разузнаването ще разчитам много на моя приятел Саша Обрадович от Кьолн, които играха с латвийците в предварителната група. Така че до два дни ще разполагам с достатъчно информация за бъдещия ни съперник.

Жребият обаче не беше благосклонен към нас, защото при евентуален успех в следващия кръг ще играем с Динамо (Москва). А според мен Динамо е един от големите фаворити в турнира за Купата на УЛЕБ", заяви Лукаич.

"Вентспилс е един от водещите тимове в Европа. Мисля, че всичко е в собствените ни ръце. Шансовете са равни. Честно казано, предпочитах други съперници, но жребият определи латвийците. В тази фаза няма слаби съперници. Ако в следващата фаза не ни се бе паднал Динамо (Москва), евентуално можеше да е някой от ипанските Ховентут, Памеса или Хирона", заяви спортният директор на ОСК "Лукойл" Сашо Везенков, който присъства на тегленето на жребия.