Замбия се наложи над Судан с 3:0 в среща от група "Ц" на турнира за Купата на африканските нации. Символичните гости имаха шанс да отбележат ранно попадение, а до края на срещата затвърдиха превъзходството си.

Замбия бе без бившия нападател на Портсмут Колинс Мбесума, който бе контузен и Кристофър Катонго, и Исаак Чанса, които пък бяха наказани. Судан нямаше съществени проблеми със селекцията.

Още във 2-ата минута Джейкъб Муленга изведе Джеймс Чаманга, който откри резултата.

В 9-ата минута "медните куршуми" отново бяха близо до попадение. Чаманга центрира и Феликс Катонго засече топката, но изстрелът мина над вратата.

3 минути по-късно Судан създаде първата си сериозна възможност, удряйки греда чрез Бадр Елдин Елдоуд.

Судан имаше още един шанс в 29-ата минута, когато след изпълнение на свободен удар на Алелдин Джибрил топката мина малко над гредата.

До края на полувремето резултатът се запази, но в началото на втората част Замбия покачи на 2:0. Това се случи в 50-ата минута, когато след изпълнение на корнер Хачиленса отклони топката с глава, а Муленга я добави, получавайки на задната греда.

В 59-ата минута "куршумите" вкараха и трети гол, с което окончателно обезсърчиха съперника си. Кабала стреля, но вратарят на Судан Ел Моез отрази удара му. При добавката на Катонго обаче стражът бе безпомощен.

По този начин играчите на Патрик Пири решиха мача в своя полза.