Отборите на Дунав (Русе) и Лудогорец не се победиха в зрелищна битка от първата шестица. Резултатът 2:2 със сигурност ще се приеме с недоволство от русенските домакини, тъй като селекцията на Веселин Великов на два пъти повеждаше на новия-стар шампион, но така и не стигна до трите точки. Разградчани се спасиха 180 секунди преди последния съдийски сигнал, когато играч на русенци си отбеляза нелеп автогол и така лиши пълните трибуни от голяма радост.

Дунав - Лудогорец 2:2 (Развой на срещата по минути)

Предваканционен разградски тим се спаси в Русе

Дербито започна с ранен гол на Васил Шопов, който се възползва от отлична асистенция на Костадинов. Впоследствие Лудогорец вдигна оборотите, но Анисе удари гредата сам срещу Антонов. Равенството все пак беше факт в 67-ата, когато дежурният си гол вкара Кешеру. Преди автогола, "драконите" повярваха в победата, след като в 77-ата минута Бирсент Карагарен даде отново аванс на "небесносините". За тяхно съжаление обаче тази преднина устоя едва 10 минути.

Снимка 293666

Домакините могат да имат сериозни претенции към главния съдия Георги Кабаков, който не посмя да даде дузпа в тяхна полза, след като в 68-ата минута Марселиньо игра с ръка в собственото си наказателно поле.

Дерменджиев: Не бива да се бъркаме в съдийските решения

Дерменджиев: Мотивацията ни вече не е същата

"Малко лежерно влязохме в мача"

Минути преди началото на дербито, домакините от Дунав демонстрираха уважение към новия-стар шампион, правейки шпалир на лудогорци. За разлика от двубоя с Локо (Пд), заелите местата си на градския стадион днес бяха по-малко, но това не им попречи да бъдат достатъчно гласовити.

Съдията Георги Кабаков се превърна във враг №1 за русенската публика в 8-ата минута. Продължителна атака на Дунав завърши с перфектен пас към Бранимир Костадинов, който се засуети за секунда и топката му бе избита секунди преди да отправи голов изстрел. Опасността обаче продължи чрез Васил Шопов, който след контакт с Паломино падна в наказателното поле. Всички симпатизиращи на "драконите" моментално поискаха дузпа, но така не им бе "подарена" от рефера.

Снимка 293663

Вратарят на гостите Ренан трябваше да се намесва решително секунди по-късно. Мирослав Будинов намери топката от въздуха и само перфектният рефлекс на бразилеца спаси "орлите" от сигурен гол.

Шопов: Изморихме се и затова не победихме Лудогорец

Шопов: Хвърляме се много срещу Лудогорец

"Цял сезон се борим със съдиите"

Агресивната игра на "небесносините" логично даде резултат в 12-ата минута. Дунав поведе на шампионите, а всичко започна с отлична игра в центъра на Диян Димов, възползвал се от добър авантаж на Кабаков. Впоследствие топката продължи към играещия своя мач №150 в елита Костадинов. Бранко навлезе в наказателното поле и светкавично пусна към непокрития Васил Шопов, който с голяма доза късмет съумя да реализира в опразнената врата.

Въпреки инкасираното попадение, Лудогорец бързо се взе в ръце и още в 15-ата минута имаше отлична възможност да изравни. Бразилецът Вандерсон демонстрира техника на малък периметър, след което отправи техничен изстрел към обратния на Антонов ъгъл. За радост на домакините, топката премина на сантиметри от страничната греда.

Снимка 293668

Дунав пропиля фантастичен шанс да удвои своята преднина в 25-ата минута. Мирослав Будинов се намираше на точната позиция при центриране на Костадинов и отправи диагонален изстрел с глава. Ренан се намеси адекватно, но възможност за добавка получи Васил Шопов, който вместо да вкара в опразнената врата, стреля право в тялото на Паломино.

След кратък спад в представянето, отборът на Лудогорец напомни за себе си в 31-ата минута. Сисиньо даде началото на интересна атака по крилото, на която дори имаше честта да отправи финалния удар след леко комична комбинация с Джонатан Кафу. Изстрелът на искания от Коринтианс обаче беше толкова слаб, че не притесни по никакъв начин Антонов.

Снимка 293660

След като в 12-ата минута Васил Шопов доказа, че може да бъде изключително опасен в атака, бившият играч на Спартак (Плевен) блесна и с уникална проява в отбрана. В 35-ата той не загърби персоналните си задачи и гонеше докрай активния Вандерсон, за да му отнеме топката миг преди да опъне мрежата на Дунав.

Лудогорец демонстрира най-доброто от своя игрови потенциал в 39-ата минута. Атака през центъра завърши с извеждащ пас на Кешеру за Анисе, който сам срещу вратаря удари лявата греда на "драконите".

Великов: Всички отбори ще имат ядове с нас

Великов: Имаше 100-процентова дузпа за нас, яд ме е, че не бихме Лудогорец!

"Направихме грешка, че играхме затворено срещу ЦСКА"

Лудогорец постигна основната си цел и се добра до изравнително попадение в 67-ата минута! В епицентъра на събитията отново беше румънския голмайстор Клаудиу Кешеру. Нападателят оползотвори гениален извеждащ пас на Марселиньо и с перфектен шут не остави никакви шансове на Станимир Антонов.

Снимка 293661

Дунав имаше абсолютно всички предпоставки да бъде недоволен от главния съдия в 68-ата минута. Атака на "драконите" завърши с елегантно центриране на Христофор Хубчев. Полетът на топката приключи, след като тя срещна ръката на Марселиньо. Сигнал за дузпа обаче нямаше от главния съдия Кабаков, което вбеси до краен предел селекцията на Веселин Великов. Най-дейният в репликирането към главния арбитър - Мирослав Будинов пък бе декориран с жълт картон.

Снимка 293659

И в момента, когато се очакваше, че Лудогроец ще стигне до пълен обрат, домакините от Дунав нанесоха своя решителен удар. Мирослав Будинов пое топката с гръб към вратата, увлече бранител на съперника и елегантно изведе влизащия на скорост от крилото Юли Ненов. Ударът му бе париран блестящо от Ренан, но за късмет на младежкия национал коженото кълбо отново се върна в неговите крака. Последва пас към дебнещия на празна врата Бирсент Карагарен, който от няколко метра хвърли в див екстаз русенската публика.

Определено късметът напусна вдъхновените домакини три минути преди края. Защитата на Дунав забрави за Джонатан Кафу при едно центриране и го остави напълно непокрит на далечната греда. Станислав Антонов се хвърли храбро в краката на бразилеца, но ударът на звездата мина под неговия плонж. Изглеждаше, че топката ще излезе встрани от вратата, но в този момент злощастно протегна крака си Мирослав Будинов, реализирайки в собствената си мрежа.

Снимка 293664

До края гостите тръгнаха да сътворяват и пълния обрат, но Антонов действа мъдро при едно опасно меле във вратарското му поле.

В следващия кръг на шампионите предстои тежко гостуване на борещия се за второто място Левски. Двубоят е във вторник от 20:00 часа. Дунав пък има директен сблъсък за четвъртата позиция с Черно море. Мачът им е на 17.05 от 17:30 часа.