Европейският шампион Норвегия заслужи първото място в група "А" на Олимпийския турнир по хандбал за жени след победа над световния вицешампион Румъния с 24:23 (12:11) в последния си мач от първата фаза на надпреварата. Двубоят беше изключително оспорван с множество изравнявания. Скандинавките стигнаха до успеха с попадение на Катрин Лунде две минути преди края.

Домакинът Китай изненадващо победи световния първенец от 2003 година Франция с 21:17 (9:10) и си осигури третото място в крайното класиране, а с това и виза за четвъртфиналите. След равностойно първо полувреме азиатките нанесоха своя удар в началото на втората част с шест безответни гола за 17:11 и успяха да запазят аванса си до края. "Петлите" останаха четвърти и ще играят с победителя от
група "В".
В мача на аутсайдерите Казахстан и Ангола не измъчиха победител 24:24. В група "В" Швеция победи Пан-американския шампион Бразилия с 25:22 (14:11) и запазиха шансове за класиране на четвъртфиналите. Скандинавките имаха предимство през целия мач. Йохана Алм беше най-полезна за успеха със 7 гола.

По-късно днес бронзовите медалистки от последното световно първенство от Германия се нуждаят най-малко от равенство срещу световният първенец и лидер в групата Русия, за да избегнат ранно отпадане.

В последната среща за деня олимпийският вицешампион от Сидни'2000 Унгария среща сребърния медалист от игрите в Атина'2004 Република Корея. И двата отбора вече си осигуриха място на четвъртфиналите.

Срещи от последния пети кръг на първата фаза на Олимпийския турнир по хандбал за жени:

Ангола - Казахстан - 24:24 (16:14)
Норвегия - Румъния - 24:23 (12:11)
Франция - Китай - 18:21 (10:9)