Поставеният под номер 1 в схемата Лин Дан (Китай), спечели очаквано олимпийската титла при мъжете по бадминтон в Пекин.

На финала той се наложи над Чон Вей Лий от Малайзия с 2:0 (21:12, 21:8) гейма.

Лин Дан бе с цяла класа над своя съперник, който пък бе поставен под номер 2 в схемата на турнира. Дан достигна до успеха си за 39 минути.

Той е двукратен световен шампион и не загуби нито един гейм по пътя си до златото в Пекин.

Още в първия гейм на днешния двубой, Дан поведе с 10:5 и след това загуби само 7 точки. Във втората част пък, китаецът поведе с 18:5 и успя да затвори мача с 21:8 точки.

Вчера бронзовото отличие взе друг китаец - Чън Цзин, който победи Лий Хюн-Ил (Република Корея) с 2:1 (21:16, 12:21, 21:14) гейма.

28-годишният южнокореец Лий не успя да спечели второ отличие от голямо първенство, след бронзовия медал от световния шампионат през 2006 година.

Състезателите от Китай спечелиха общо девет медала от олимпийския турнир по бадминтон, който се оказва един от най-успешните им спортове.