България записа трета поредна победа на турнира за Световната купа, който се провежда в Япония и е олимпийска квалификация за Пекин'2008. Бронзовите медалисти от последното световно първенство победиха с 3:1 гейма (19:25, 25:18, 27:25, 25:17) Пуерто Рико в третия си мач в трад Мацумото.

Невероятният обрат дойде след драматична развръзка в третия гейм, който се оказа ключов за спечелването на двубоя.

В началото на срещата Пуерто Рико демонстрира отлична игра в защита и в същото време, с много добър начален удар, успя да разстрои посрещането на българите.

Пуерториканците поведоха в резултата и първата техническа пауза в мача дойде при 8:6 в тяхна полза. След нея съперникът започна да играе още по-уверено и водеше с 16:10 при второто прекъсване. Българите допуснаха много грешки от начален удар, които също помогнаха на Пуерто Рико да спечели безпроблемно гейма с 25:19.

Втората част също започна с превъзходство на Пуерто Рико, но третите в света съумяха да вземат инициативата и да се оттеглят с преднина 16:14 при втората техническа пауза.

Добрите изяви в нападение на Матей Казийски и резервата Боян Йорданов доведоха до категоричното 25:18 в полза на "лъвовете", с което резултатът в геймовете беше изравнен. България поведе с 2:1 след изключително драматично 27:25 в третата част.

В хода на гейма съперниците постоянно си разменяха водачеството, а напрежението беше сковало състезателите от двете страни на мрежата. Капитанът Пламен Константинов отбеляза много важни точки в решителните моменти в гейма.

В четвъртата част пуерториканците бяха изключително разколебани и не вярваха, че могат да постигнат нещо повече. Точно на обратния полюс бе настроението на възпитаниците на Мартин Стоев.

Отново нямаше кой да спре атаките на Матей Казийски и това беше достатъчно за крайната победа с 3:1 в мача. Казийски беше определен за най-добър играч на двубоя срещу Пуерто Рико. След този успех, българите вече имат актив от три победи след първите три изиграни мача. В сряда е почивен ден на турнира. В четвъртък пък България ще играе срещу прекия конкурент САЩ в град Тояма.

състави:

България: Евгени Иванов 5, Христо Цветанов 10, Андрей Жеков 4, Боян Йорданов 9, Красимир Гайдарски 2, Матей Казийски 22, Николай Николов 0, Владимир Николов 4, Тодор Алексиев 0, Пламен Константинов (капитан) 14, Теодор Салпаров – либеро

Пуерто Рико: Хосе Ривера 14, Виктор Ривера 10, Виктор Бирд 0, Анхел Перес 0, Луис Родригес 5, Ектор Сото (капитан) 16, Алексис Матиас 0, Фернандо Моралес 0, Енрике Ескаланте 3, Маникс Роман 0, Грегори Бериос – либеро.