Воденият от бившия играч на Левски, Владимир Алекно, Зенит Казан спечели за четвърти път Европейската волейболна лига. Играчите от града на Волга надделяха в много оспорван двубой над BG Трентино с 3:2 (23-25, 22-25, 25-17, 27-25, 15-13).

В звездната селекция на отбора победител блестеше либерото на нашия национален отбор Теодор Салпаров.

Първите два гейма бяха много оспорвани, но накрая Трентино излизаше с едни гърди напред. Италианските медии вече предчувстваха победата и започнаха да умуват дали трябва да се пусне един гейм или да се търси чиста победа.

Вероятно подведени от емоцията, италианците свалиха оборотите. Зенит спечели лесно третия гейм и си повярва, че обратът е осъществим. Блестящо игра в тази част „първият избягал в Русия кубинец"- Уилфредо Леон.

Четвъртия сет беше много оспорван. Във френетична финална част играчите на Зенит успяха да се доберат до успех с 27:25.

Петият сет започна с леко преимущество на руския отбор. Те поведоха с 6:4 и накараха Радостин Стойчев да вземе почивка. Разликата варираше между една и две точки, когато при резултат 12:11 за Зенит на сервиса застана Георги Братоев. Нашето момче изпълни хирургически точен сервис. Топката едва закачи линията. Но ...  не така мислеха съдиите. Първоначалното отсъждане беше аут. Радостин Стойчев поиска „видео челъндж". Ясно се видя, че топката закача линията, макар и минимално. Но решението за аут си остана. Така по-късно се стигна до 14:13, когато Уилфредо Леон скочи високо над мрежата и заби един пирон в полето на Трентино.

За отбора на Трентино не можеше да вземе участие Матей Казийски, защото той игра през по-голямата част от сезона в Япония. Казийски има право да участва само в заключителната фаза в битката за скудетото.

Зенит Казан: Уилфредо Леон, Матю Андерсън, Гутсалюк, Асчев, Максим Михайлов, Кобжар, Виербов (Л); Теодор Салпаров (Л), Полетайев, Бутко, Демаков.