Русия започна с труден, но сладък успех участието си във финалната фаза на Световната лига, която се провежда в Нелсон Мандела Форум във Флоренция, Италия. Шампионите от миналогодишното издание на турнира надделяха с 3:2 (18:25, 25:18, 25:21, 35:37, 15:8) срещу дебютанта Иран. Голяма част от феновете по трибуните бяха ирански запалянковци, които караха момчетата на сръбския селекционер Слободан Ковач да се чувстват като домакини във Флоренция.

Волейболистите на Иран започнаха доста по-добре мача и окрилени от своите верни привърженици наложиха пълна доминация срещу Русия. Резултатът не закъсня и момчетата на Слободан Ковач поведоха с 1:0 след 25:18. В тази част нито сервисът, нито блокадата вървяха за Русия, а звездата на тима Дмитрий Мусерский направи едва 2 точки.

Притиснати до стената, руснаците вдигнаха оборотите, но най-вече намалиха грешките и успяха бързо да изравнят след 25:18. Мусерский също заигра както се очаква от 218-сантиметровия нападател и заби 7 точки в тази част.

Третият гейм бе доста равностоен до самия му край, но грешките от начален удар в тима на Иран зачестиха (цели 6) и улесни задачата на Сборная. Така Русия поведе с 2:1 след 25:21.

Истинският спектакъл настъпи в четвъртия гейм, който продължи 47 минути! Волейболистите на Иран показаха много сърцата игра и успяха да вкарат мача в тайбрек след 37:35. А това буквално взриви от радост феновете на Иран в залата, които шумно подкрепяха любимците си. С внушителните 14 точки в този гейм се отличи нападателят на азиатците Амир Гафур (67 % в нападение).

В тайбрека Иран поведе с 5:1, но това не бе достатъчно, за да преклонят глава руските волейболисти, които не само че изравниха, а и поведоха с 12:7, за да триумфират след 15:8.

С 20 точки за Сборная се отличи гигантът Дмитрий Мусерский (5 блокади, 1 ас), а Сергей Савин добави 12 точки.  Амир Гафур завърши с внушителните 30 (1 блокада).

Иранските фенове по трибуните на Нелсон Мандела Форум издигнаха плакат в подкрепа на жените в арабската страна. Както е известно, в Иран на волейболни мачове не са допускани фенките поради религиозни причини.