Футболната федерация на Иран е започнала преговори с ФИФА, по повод идеята мачовете на националния отбор на страната да бъдат преместени от територията на САЩ към Мексико с идеята да гарантира сигурността на футболистите. Това обяви председателят на организацията Мехди Тадж.
Позицията му бе публикувана от иранското посолство в Мексико в социалната мрежа Х и гласи следното:
"Тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че не може да гарантира безопасността на нашите футболисти, ние няма как да ги накараме да отидат там и да играят спокойно. И няма да отидем в САЩ, това е категорично. И в момента водим преговори с ФИФА, за да бъдат преместени нашите мачове в Мексико".
От ФИФА домомента не са отговорили на въпроса дали такива преговори се водят и как ще приключи този въпрос и искането на иранците.
Нарастваха съмненията относно участието на Иран в турнира, докато той е във война с един от съорганизаторите. Първенството трябва да започне на 11 юни в САЩ, Канада и Мексико, като Иран ще изиграе два мача от груповата фаза в Лос Анджелис и един в Сиатъл, според предварителната програма.
Някои политици от Иран като министъра на спорта на страната обявиха, че Иран няма как да участва на Световното първенство при настоящата политическа ситуация, но по-скоро отборът се подготвя да играе.
Азиатската футболна конфедерация заяви в понеделник, че не е получила никакво уведомление, че Иран ще се оттегли от събитието.
Ето каза генералният секретар на конфедерацията Уиндзор Джон пред репортери в Куала Лумпур:
"В крайна сметка федерацията трябва да реши дали "ще играят" и към днешна дата федерацията ни каза, че ще отидат на Световното първенство".