България загуби от Иран с 1-3 (22-25, 20-25, 25-22, 19-25) във Варна втория си мач от Световното първенство по волейбол. Нашите момчета направиха безумен брой грешки. От другата страна персийският разпределител Маруф правеше каквото си иска и постоянно извеждаше своите нападатели почти без блокада.

Този резултат сериозно компрометира шансовете на българите за място във финалната шестица. Сега вече те нямат право на повече загуби във Варна.

България - Иран: 22-25, 20-25, 25-22, 19-25, грешки, грешки, грешки

"Лъвовете" преследват задължителна победа срещу силния съперник

Пламен Константинов заложи на същия състав, който се справи с лекота с Финалндия: Николай Учиков, Николай Николов, Виктор Йосифов, Тодор Скримов, Валентин Братоев, Георги Сеганов и либеро Теодор Салпаров.

Мачът започна с много сбъркани сервиси на българите. Иранците играеха много спокойноо, а техният разпределител Маруф показаваше, защо е сред най-добрите в света. Той разигра всичките си нападатели. Българите бяха като вцепенени и загубиха първия гейм след 17 грешки с 22-25. В края имаше малко съживяване след силни сервиси на Скримов и Йосифов. Но за съжаление преди това разликата беше стигнала до 7 точки.

Снимка 378227

Още преди края на първата част Николай Пенчев смени Валентин Братоев, а Мирослав Градинаров влезе на мястото на Николай Учиков. Включването на Пенчев беше отлично и след няколко негови прекрасни изяви поведохме с 8-7 на първото прекъсване във втория гейм.

Играта вървеше точка за точка, но нова серия от грешки подариха и втората част на съперника.

В трета част иранците отново доминираха, но не можаха да направят разлика. Съживяване след 16-та точка обърна резултата и с мощната подкрепа на публиката българите намалиха на 1-2 на гейма след 25-22.

Снимка 378221

Инерцията се запази в последната част на мача. България поведе с 11-8 и тайбрекът изглеждаше много вероятен. Тогава треньорът на Иран Игор Кулакович успя да накъса играта, а за капак отлично играещият Тодор Скримов получи схващане и трябваше да бъде заменен от Валентин Братоев.

Това разколебаване се оказа фатално и персите с отлична защита и точна игра в атака затвориха мача след 25-19.

Класиране в група "D" нa Световното първенство по волейбол 2018

Срещите се играят във Варна

В следващите две срещи момчетата на Пламен Константинов са длъжни да постигнат две чисти победи. Пуерто Рико е много слаб отбор, но кубинците са млади и непредсказуеми. Те успяха да вземат един гейм на Полша.

Мачът с Полша е следващия вторник и дава шанс за оставане в битката за място във финалната шестица на Мондиал 2018.