Българският национален отбор не можа да окаже никаква съпротива на САЩ и загуби с 0-3 (20-25, 20-25, 18-25) двубоя си от втората групова фаза на Световното първенство по волейбол. Мачът продължи 1 час и 33 минути и с изключение на десетина минути в третия гейм премина при пълно превъзходство на американците. Така "лъвовете" имат много малък теоретичен шанс за класиране за финалната шестица.

България - САЩ:  20-25, 20-25, 18-25, гостите бяха много по-добри

България - САЩ: 20-25, 20-25, 18-25, гостите бяха много по-добри

Американците са без загуба след шест мача на Мондиал 2018

Пламен Константинов започна с Николай Учиков, Виктор Йосифов, Николай Николов, Валентин Братоев, Тодор Скримов, Георги Сеганов и либеро - Теодор Салпаров.

Мачът започна с мощни сервиси на американците. Братоев и Скримов отговориха със същото и имаше ранен паритет. Но гостите бързо наложиха характерния си стил и направиха няколко брейк точки. Българите се смутиха започнаха да бъркат, а и нямаше кой да завършва атаките. Само Учиков успя да направи няколко хубави точки, което се оказа крайно недостатъчно.

В края на гейма Тодоров смени Николов, а Пенчев влезе на мястото на Братоев. "Янките" бяха внимателно разучили Вальо и той не можа да повтори силния си мач с Иран. Геймът завърши при 20-25 за 26 минути.

Снимка 379801

Втората част беше като извадена под индиго под първата. Американците биеха мощни сервиси, спасяваха топки в трибуните и завършваха търпеливо и интелигентно атаките си. Разликата нарасна много бързо и интригата нямаше. Отново 20-25, но за 33 минути.

Гостите си осигуриха квота за Торино и на теория след втория гейм. Те се успокоиха, а и българите, нямайки какво да губят заиграха по-добре в началото на третата част. Това беше най-добрия момент за момчетата на Пламен Константинов. Те имаха известно предимство благодарение на хубави сервиси най-вече на Скримов и грешки на съперника.

Снимка 379800

Преднината ни се движеше между една и две точки. За последно водехме с 12-10. Тогава американците отново вдигнаха темпото и като на шега обърнаха резултата до 13-16. В този момент българите се предадоха окончателно и последните точки не ставаха за гледане. В края Пламен Константинов пусна за първи път на първенството втория разпределител Добромир Димитров, който веднъж успя да играе с топката.

Статистиката е потресваща. Гостите завършиха с точка 42 точки, а нашите 22. Блоковете са 3-6, а асовете 6 на 5. Неочаквано българите направиха по-малко грешки 21 срещу 28 за американците. Тодор Скримов беше най-резултатен с 8 точки. Той завърши успешно 6 атаки от 23 възможности и направи 2 аса. Двата диагонала Учиков и Градинаров се отчетоха общо с 10 точки от 19 вдигнати топки. Теодор Тодоров влезе в игра в края на първия гейм и беше единственият, играещ с настроение и на високо ниво.

Утре България ще играе с Канада в пряк спор за второто място в група "G". За съжаление това ще бъде по-скоро мач на честта и победителя ще заеме най-вероятно седмо място в крайното класиране на Мондиал 2018.