Роджър Федерер се класира за полуфиналите на „Ролан Гарос" след успеха с 6:4, 6:3, 7:6 (3) над Гаел Монфис. Така швейцарецът осигури на любителите на тениса един невероятен мач след два дни срещу Новак Джокович. Сърбинът се класира за ½-финалите без игра, след като неговият противник Антонио Фонини се оттегли от турнира поради травма още вчера.

Монгис започна добре и успя да направи ранен пробив. Федерер обаче бързо го върна за 3:3, а след това реализира и втори за 6:4 в първия сет.

„ФедЕкспрес" продължи да играе много спокойно и взе бърза преднина с 3:0 във втория. Французинът обаче върна пробива за 2:3, а следващият гейм бе изключително оспорван. Накрая обаче Монфис го загуби с две поредни двойни грешки.  Това го пречупи и Федерер спечели сета с 6:3.

Най-равностоен бе последния сет. Роджър отново проби подаването на съперника си, но Монфис бързо му го върна за 2:2. От тук до края двамата печелеха сервис-геймовете си, което наложи да се играе тайбрек. В него Федерер  натрупа бърза преднина, която се оказа достатъчна за победата.