Русия стигна до финала за купа "Дейвис", след като Дмитрий Турсунов победи Анди Родик в един от най-драматичните мачове в историята на тениса с 6:3, 6:4, 5:7, 3:6 и 17:15.

Двубоят продължи 4 часа и 48 минути, като само петият сет бе с времетраене 2 часа и 14  минути. В края на мача руският тенисист на няколко пъти повеждаше в резултата, но непрекъснато бе изравняван.

Турсунов започна много силно и за малко повече от час спечели първите два сета с 6:3, 6:4, доближавайки тима си до заветната цел. Родик обаче не се предаде и успя да изравни след 7:5, 6:4 и прати мача в решителен пети сет.

Преди този двубой Русия бе повела отборно на САЩ с 2:0, благодарение на победите на Марат Сафин и Михаил Южни съответно над Анди Родик и Джеймс Блейк. Американците се върнаха в играта след успеха си на двойки, където близнаците Боб и Майк Брайън се наложиха над Михаил Южни и Дмитрий Турсунов.  Със сегашната победа руснаците поведоха на САЩ с 3:1. Последният сингъл между Марат Сафин и Джеймс Блейк остана без значение за крайния резултат.

На финала, който ще се състои от 1 до 3 декември в Русия, домакините посрещат Аржентина. Южноамериканците се класираха, след като поведоха на Австралия с 3:0 (победи на Налбандян и Акасусо над Филипусис и Хюит и успех на двойки на Калери /Налбандян над Артърс/Хенли).

"Сборная" има една титла в историята през 2002 година, когато в решаващ двубой победи Франция.