Знаете ли защо няма Нобелова награда за спортно постижение? Отговорът е - защото няма как един милион долара да бъдат върнати, ако се докаже след време, че получателят е вземал допинг. Най-категоричният пример - Ланс Армстронг.

Този пропуск на Академията в Осло може да бъде някак преживян - наградите и отличията за спортисти са си предостатъчно и сега. Не става дума за тези, които се печелят на спортното поле срещу силни съперници. В тази класация попадат само онези награди и призове, за чието получаване задължително се слага смокинг или бална рокля. С други думи - наградите, за които се стъпва на червения килим.

В началото и в края на всяка година състезанията оредяват, а празниците за успешните спортисти зачестяват. Дали чрез гласуване, или с друг способ най-заслужилите ще получат ценната статуетка. Това признание е безспорно, причините за спечелването  често са комплексни. И това е единственият начин да си осигуриш място в историята.

Повечето награди имат български аналог и за тях също се води люта битка в края на всяка година. Както е по света, и у нас почти винаги се стига до скандали и недоволство. Но това е неизбежно, когато дойде реч за призове и класации!

Спортните награди "Лауреус" с право се смятат за еквивалент на филмовите "Оскар". Церемонията е изключително пищна и разточителна и показва знаменитостите от терените в абсолютно различна светлина. Категориите, в които се раздават награди, са повече 10, като целта на организаторите е да излъчат достатъчно герои за своите годишни трофеи. Футболистите са изключени от академията "Лауреус", защото за тях има достатъчно други признания.

"Залата на славата" е изцяло американски патент. Трябва да се признае, че това е прекрасен начин да бъде почетен един голям спортист. В повечето случаи това става след края на кариерата му. Церемонията е мила и сантиментална, а кулминационният момент е, когато фланелката бъде издигната на почетното място.

Попадането в залата на славата означава гарантирано място в историята. В Щатите има зали на славата на много спортове - най-популярните са на баскетбола, леката атлетика, плуването, американския футбол, хокея на лед...

"Златна топка" или "Балон д'Ор" заради френския произход на наградата като патент на изданието "Франс Футбол" е най-престижното и ценено отличие във футболния свят. Преди призът бе за най-добър играч в Европа, а сега обхваща целия свят. Съперничеството е оспорвано, конкуренцията невинаги лоялна. Но какво да се прави, върхът е един, а кандидатите винаги са повече. От няколко години призът остана със същото име, но вече не се дава само от "Франс Футбол", а и от ФИФА в съвместна инициатива и анкета. Съществуват няколко алтернативни класации, като най-авторитетната е на английското списание "Уърлд Сокър", където гласуват читатели от цял свят.

"Златна обувка" бе позачистена от лошия си имидж отпреди години, когато в безумната гонитба на отличието отборите от Румъния и България си вкарваха по 7-8 гола в последния кръг. Сега принципът е по-справедлив и пътят на мошениците осуетен в зародиш. Наградата малко по-малко възвръща своя блясък. Последният носител - Лионел Меси.

"Идеален отбор" на първенството е чудесен начин да бъдат отличени футболисти от всички постове, а не само тези, които вкарват головете. Все пак във футбола играят отбори, а не индивидуалности и някак по- справедливо е всеки да получи своя шанс. Останалите награди след всеки шампионат са златна, сребърна и бронзова статуетка за най-добър играч. И наградата за голмайстор на турнира.

MVP, или най-полезен състезател също е приоритет на спортовете отвъд Океана и на техните професионални лиги. Еквивалентът в Европа е "играч на мача". Най-характерното за това отличие е изключителната прецизност, с която изчисляват приноса на дадения състезател. Оттам следва и абсолютната безпристрастност на признанието. Отличието се присъжда в хокея, баскетбола, американския футбол, бейзбола и дори в лигата по сокър.

"Златен крак" е награда, която се присъжда ежегодно от 2003-та насам само за футболисти, навършили 28 години. Тържеството е под патронажа на принца на Монако Албер и това е гаранция за ексклузивитет. В списъка на отличените са титани като Баджо, Шевченко, Недвед, Тоти, Ибрахимович. Последният носител на отличието е Дидие Дрогба.

"Футболист на сезона" в последните години се бори успешно за място под слънцето в света на наградите. Предимството идва от фактът, че полето на съперничеството е точно и ясно определено - шампионатът на дадената страна. Гласуват само футболисти и това придава особен престиж на отличието. В последните няколко години такава награда се присъжда и в Шампионска лига. Последният  носител е Франк Рибери.

"Футболист номер 1 на Африка" е отличие, което влиза в този престижен списък заради бързия си възход и заради екзотиката. Допреди 40 години тази класация е била напълно маргинална и дори не е намирала място в световния обмен на новините. Днес номер 1 на Черния континент е сред най-ценните отличия в колекцията на всеки футболист. Печелили са я Етоо, Дрогба, Туре и други световни знаменитости.

"Атлет на годината в света" излъчва най-успешните мъж и жена в Царицата на спортовете. Минава се през номинация с 10 имена във всеки списък. До върха достига само един. Последните носители на отличието са Юсеин Болт и Алисън Феликс. През тази година е повече от ясно, че и двете отличия ще отидат в Ямайка.

В света на атлетиката се раздават още много награди в така наречена Галавечер на атлетите. Там биват отличени както настоящи, така и минали величия от този спорт.