Величко Чолаков остана без медал в категория над 105 килограма при мъжете на Световното първенство по вдигане на тежести в тайландския град Чангмай.

Чолаков зае четвърто място с двубой от 435 кг (201 и 234). Със същия сбор третото място окупира друг българин - Яни Марчоков, който се състезава за Катар под името Саед Джабер Салем - 435 кг (195 и 240). Марчоков се оказа доста по-лек от Чолаков и затова успя да вземе бронза.

Шампионската титла извоюва Викторс Шчербатис (Латвия) с 442 кг (202 и 240), а среброто извоюва Евгени Чигишев (Русия) с 441 кг (201 и 240).

Въпреки че остана без медал със спечелените точки Величко Чолаков допринесе за второто място на България в отборното класиране. По този начин българският мъжки тим по вдигане на тежести извоюва максималните шест квоти за Олимпийските игри
през 2008-а година в Пекин.

Как се разви самото състезание. Чолаков взе бронзов медал в изхвърлянето с 201 килограма, като преди това покори 192 и направи фаул на 198 кг. Първи тук бе Шчербатис с 202 кг, а втори с 201 кг, колкото и Чолаков, остана Чигишев, тъй като бе по-лек от нашия състезател. Салем (Марчоков) бе четвърти със 195 кг. Във второто движение изтласкването трима състезатели постигнаха по 240 кг - Чигишев, Салем и Шчербатис. Най-лек от тях бе руснакът, който взе златото в това движение, пред