Олимпийски звена с най-изявените таланти ще започнат да функционират във всяко от шестте държавни спортни училища след промените в закона за спорта, които ще бъдат направени от правителството на Пламен Орешарски. Проектът вече е публикуван за обществено обсъждане.
Създава се "олимпийско звено в състав от ученици с изявен талант и перспективи на развитие, които се обучават в държавните спортни училища", пише в нова точка 23 на допълнителните разпоредби.
За да влезеш в спортно училище, трябва да издържи изпити за проверка на способностите, които са в два тура - през юни и август. Провеждат ги 3-членни комисии, назначени от директора на съобтветното училище. Никой не може да се провре между капките, казват експертите.
Всеки се доказва по показатели и трябва да покрие поне 10 норматива, като за отделните дисциплини характеристиката е различна. Лекоатлетът примерно бяга 60 метра и хронометърът засича времето му.
Въведената система за оценяване се произнася за шансовете на кандидата. Резултатите от изпита незабавно се въвеждат електронно в министерството. Данните подлежат на контрол - от родители, от министерството и от ученика.
Приетите ученици минават през тестване 4 пъти в годината - трябва да покажат дали са надскочили резултатите си. Който не е подобрил постижението си, треньорите го поемат за допълнителна индивидуална работа. Ако все пак не успее да израсне, ученикът може да смени спорта. Рокадите стават до 10-и клас, но най-често в 7-и и 8-и. Условието за преместването е да са получили при суровите тестове най-малко обща оценка добър 4.
Най-сложният проблем за развитието на спорта остава базата, която бе унищожена през последните 20 г., казват специалистите. България не разполага със стадион, който да отговаря на световните изисквания. Залата ни е също една - "Арена Армеец". Подобрение има при ските заради развитието на зимните курорти.
Фатално е изоставането и в кадрите, които НСА създава, но след това липсва всякаква реализация.
Тежко е и медицинското обезпечаване на училищата и храненето на спортистите. Затова министерството обмисля да наеме специалисти, които да направят ново меню на учениците.
"На всички е ясно, че с щафета шпеков салам няма как да станеш световен шампион", казва министър Мариана Георгиева.
Обучението в спортното е напълно безплатно - не се плащат такси.
Училището в Плевен е единственото, което храни без пари питомците си, родителите не дават и стотинка от джоба си. Порционът е 20 лева на ден. В менюто рибата е задължителна, сервират я 2 пъти седмично.
При тренировъчни лагери дажбите се подсилват, за да се навакса енергията, отдадена на игрището. Към плодовете за десерт добавят и голям шоколад. Родителите не разтварят портфейлите си и за спортна екипировка, защото е безплатна.
"Отнасяме се по недостоен начин с олимпийския си резерв", категорична е министър Мариана Георгиева по отношение на спортните училища.