Паркурът като спорт възниква във Франция, а най-близкото обяснение за него е "алтернативно придвижване".

В паркура се изпитват както физическата, така и психическата възможност на тялото, борейки се с граничните им състояния.
Често паркурът бива бъркан и споменаван като freerun, макар „професионалистите" да не са съгласни с това, правейки разлика между ментална нагласа и целенасоченост.

Людмил Иванов (Етуил) е сред основателите на първата българска общност за паркур, като след това създава втората такава, а е само на 18 години.

Той е последовател и ученик на едни от най-добрите и известни „трейсъри" (хора занимаващи се с паркур), учатващи на много световни документални филми като Jump London, Jump Britain, Yamakasi, както и в множество телевизионни реклами и предавания.

Той е приветстван възторжено от британските професионалисти, като ги впечатлява с воля и устременост.
Също така взима участие и в ежегодно провеждащия се фестивал за екстремни спортове White Air, където води паркур-училище заедно с британските си „колеги".

Фестивалът е сниман и излъчен по BBC, а ето какво казва за нашето момче, Анди- организатор на събитието:
„Люси и останалите имат страхотни умения, седя и се наслаждавам, гледайки как „летят" покрай мен. Невероятно е".

В България Люси помага на не толкова напредналите чрез съвместни тренировки.
Успя да вземе участие и в българския документален филм „Parkour- начин на живот".

„В момента се опитвам да организирам голямо събиране на трейсъри в България. Поканих своите познати от Великобритания и дори от Африка - повечето от тях се съгласиха.", казва Людмил ексклузивно за news.bg.

„Искаме да организираме workshop с цел да покажем какво правим, защо го правим и какво ни дава то, но най-вече да покажем на начинаещите как да тренират.
Макар че нашата архитектура не позволява толкова голяма свобода като в другите страни, имаме прекрасна природа.", коментира Люси.

„Постигнал съм нещо, макар и малко, но това, което искам да предам на останалите е най-вече да се пазят и да се развиват правилно.
Без помощта обаче от приятелите ми както в Италия, Франция, Великобритания - така и в България, това нямаше да бъде толкова пълноценно".

У нас за щастие екстремните спортове набират все по-голяма популярност, а хората като Люси са все повече.
Дали обаче държавниците ни ще съсипят поредната мечта, „наказвайки" я със своето безразличие?