Русия спечели класирането по медали на зимните олимпийски игри в Сочи, но според разследване на две медии руските спортисти  от години подобряват представянето си с доскоро непознат метод. Според списание "Икономист" и предаването "Спортът отвътре" на германската телевизия WDR инхалации с инертния газ ксенон са най-новият прийом в спорта.

Според проучванията на учени от няколко държави газът стимулира производството на хормона еритропоетин (ЕПО). Както е известно ЕПО предизвиква производството на червени кръвни телца, които пък са отговорни за транспорта на кислорода.  Според "Икономист", който в началото на февруари написа за ксеноновия метод, вдишването на газа заменя тренировките на висока надморска височина.

Доставянето на синтезиран или естествен ЕПО в човешкия организъм е забранен в спорта и се приема за допинг. Световната антидопингова агенция също така забранява всякакви други форми на т.нар. "кръвен допинг". В момента обаче е много спорно дали ксеноновият метод може да бъде хванат и дали се приема за допинг. Германските допинг експерти са разделени по въпроса.

"За да бъде приеман за допинг той трябва да отговаря на два или три критерия - да се подобрява представянето, да има ефект върху здравословното състояние и да отговаря на етичните норми. В случая с инхалациите с ксенон имаме отношение към първите две точки, но все още данните по въпроса са непълноценни", заяви за списание "Шпигел" Периклес Симон от Университета в Майнц.

Въпреки че няма официално потвърждение на факта, че руските спортисти използват ксенон, списание "Икономист" твърди, че опити с него са правени още преди десет години на олимпиадата в Атина.

Според WDR понастоящем използването на ксенон в руския отбор е в "широк спектър". Документи от германското Министерство на спорта и отбраната твърдят, че използването му "води до подобряване на резултатите на спортистите", защото "газът не се хваща от WADA". Според него 70 процента от руските медалисти в Атина и зимната олимпиада в Торино са преминавали през процедурата.

Доскоро допинг ченгетата не са имали познания по въпроса за използването на ксенон. Марио Тевис от лабораторията в Кьолн твърди, че с предишните тестове той не е могъл да се хваща. Европейски учени обаче са експериментирали с ксенон върху животни. След инхалация само в рамките на 24 часа производството на ЕПО се увеличава до 160 процента. Според докладите е много възможно подобен ефект да има и в човешкия организъм.

Президентът на WADA Крейг Рийди обеща възможно най-бърза реакция. "Нашата комисия, която проучва листа на забранените вещества, ще се задейства бързо. Въпросът ще бъде обсъден още на следващата ни среща след олимпиадата", заяви шотландецът.