Случаите на уловени спортисти с хормон на растежа са много редки, заяви пред "7 дни спорт" треньорът по лека атлетика Георги Димитров във връзка с уличаването на състезателката на 3 000 метра бягане с препятствия Силвия Дънекова в употреба на допинг.

Атлетката даде положителен тест за употреба на „хормон на растежа“ след пристигането си в Рио де Жанейро.

"Този хормон се хваща със специални маркери и се търси много рядко при допинг контрол, защото той не помага – коментира Георги Димитров. -  Може да проработи само заедно с тестостерон например, но тестостеронът се хваща от всеки тест. Дълги години се говори, че хормонът на растежа е използван масово, но не се хваща, защото все пак той се произвежда и от организма и е трудно да се докаже изкуственото му наличие.

Може да се хване само непосредствено след приемането му. Това означава, че става въпрос за внезапен тест. В такива случаи, ако състезателката е виновна, двойна е вината на треньора и лекаря. Съмнявам се на такова ниво спортист да посмее да приема на своя глава хормон на растежа, защото все пак има схема и количества, които трябва да се спазват.

Важно е да отбележим, че от известно време д-р Лозанов пое и треньорската работа с Дънекова. Той не е само лекар на националния отбор, но неин личен лекар и треньор. Това означава, че е денонощно с нея и това продължава няколко години. А за него има страшни доказателства.

Преди време, когато гръмна скандалът с Инна Ефтимова, Лозанов направи изказване, че ако тя започне да работи с него, няма да я хващат, защото ще й даде съвети. Значи той е много вещ в тази работа. Абсолютно всички случаи на хванати български лекоатлети след 1989 година са свързани с д-р Лозанов.

Не смятам, че хванатите български лекоатлети през годините са много на фона на хилядите допинг проби, които се правят. В леката атлетика контролът е несравнимо по-голям в сравнение с останалите спортове.

За съжаление пак ще се чуе за България заради допинга, но тази борба, която се прокламира, не е никаква“.