Преди около 15 години Русия и САЩ решиха, че е време да затоплят отношенията си. Тогава Владимир Путин и Джордж Буш прецениха, че най-подходящо е този процес да започне от петролната индустрия.
По това време Щатите внасят близо двойно количество черно злато на това, което произвеждат, и търсят възможност за диверсификация на импорта си. От друга страна Русия разполага с големи резерви, а американските компании са готови да платят много за тях.
В крайна сметка след две поредни срещи в 2002 година - едната в Хюстън, а другата в Санкт Петербург, договорени сделки няма.
Две години по-късно Кремъл започва да национализира руския частен петролен сектор. Най-сериозните активи, които попадат под контрола на държавата, са на най-голямата петролна компания ЮКОС.
Междувременно в САЩ се разработва фракинг технологията. По думите на Игор Йосифов, който участва в срещите през 2002 година, тогава американските дружества стават по-предпазливи и се отказват от идеята за по-близки отношения с Русия.
Йосифов, който днес ръководи фонд да инвестиции в енергийната сфера, се надява, че новото управление в Щатите, начело с Доналд Тръмп, ще възстанови разговорите отпреди повече от десетилетие.
За възможни преговори по отношение на петролната индустрия се заговори още след избирането на бившия шеф на ExxonMobil Рекс Тилърсън за държавен секретар. А той има повече опит в сделки с Русия, отколкото който и да е друг лидер в петролната индустрия в Щатите. През 2011 година Тилърсън договаря джойнт-венчър за 500 милиарда долара с държавния гигант "Роснефт".
Възможното партньорство между Москва и Вашингтон в енергийната индустрия ще бъде една от най-обсъжданите теми в Давос през следващата седмица. За да стане то възможно обаче властите в САЩ ще трябва на първо място да вземат решение за "разхлабване" на санкциите срещу Русия, пише Bloomberg.
Според Стивън Пифър, който е помощник секретар в американското Бюро по европейските и евроазиатските въпроси, най-вероятно ще има промени по отношение на ристрикциите. Той обаче посочва, че въпросът е какво ще поиска Тръмп в замяна.
Друг експерт, Карлос Паскуал, казва, че на първо място новият президент на САЩ трябва да постави въпросите за кибератаките, ситуацията в Сирия и влиянието на Русия в Близкия Изток.