Когато Наталия Орлова не е на работното си място в московска фабрика, произвеждаща космически ракети от ерата на Студената война, тя е залепена за мобилно приложение за търговия, което използва, за да спекулира с петрол.
54-годишната жена обикновено получава по 400 долара месечна заплата, но напоследък спечелва малко състояние, тъй като суровият петрол не спира да поскъпва, а някои от печалбите й са свързани с последните санкции, които Америка наложи на Русия, пише Bloomberg.
Подобно на десетки хиляди руснаци, Орлова смята, че търговията в рамките на деня е ключът към оцеляването в икономическия мрак: тя току-що си е купила ново Infiniti и спестява за апартамент за двамата си внуци.
"Финансовите пазари са единственото място, където наистина можете да промените живота си и да се измъкнете от бедността", твърди рускинята, която живее в 3-стаен апартамент от 1950 г. в западно предградие на Москва.
"От вчера вечерта съм спечелила 1.5 млн. рубли (24 000 долара)", усмихва се тя, посочвайки таблета, който току-що е изкарала от чантата си.
Броят на руснаците, търгуващи на Московската борса, се е удвоил от 2010 г. насам
Орлова се справя изключително добре - мнозинството от руснаците, чиято постоянна работа не им позволява да си плащат сметките, ще трябва да работят години, за да спечелят толкова много.
Независимо дали опитват късмета си на пазарите, карат Uber, копаят Bitcoin в Сибир или търсят славата в YouTube, все повече руснаци започват втора работа, за да успеят да свържат двата края.
Русия е на ръба на най-дългата рецесия на 18-годишното управление на Владимир Путин, a почти 4 от всеки 10 семейства се мъчат да си позволят храна и облекло, според проучване на Висшето училище по икономика, един от най-престижните руски университети.
Това, което прави нещата още по-лоши, са санкциите на САЩ срещу собственика на алуминиевия гигант United Rusal Co. Олег Дерипаска, потапяйки рублата с 8% през април, най-големият месечен спад от 2015 г. Това заплашва да подхрани инфлацията, която едва наскоро падна под 4% след години на необуздан растеж.
"Хората все още се борят. В реално изражение заплатите дори не са близки до нивата преди кризата. Много от хопрата имат официална работа на пълен работен ден, а в същото време участват в предприемачески дейности, които не са непременно обявени или регулирани", обяснява Лилит Геворгян, главен икономист за Русия и ОНД в IHS Markit в Лондон.
Дневни търговци
Независимо от динамичните възходи и спадове, дневната търговия е все по-популярна сред руснаците, много от които са уморени да се опитват да преживяват с официалните си заплати и да гледат банковите спестявания се стопяват в реално изражение.
Московската борса отвори 250 000 нови сметки за дневна търговия за граждани през миналата година, като общата цифра достигна почти 1.4 млн. Индивидуалните търговци формират около 37% от обема на акциите и 7% от оборота на валутата.
В много отношения моментът, който са избрали, е перфектен, имайки предвид волатилността, произтичаща от нестабилната външна политика на Путин и задълбочаващия се разрив с американския му колега Доналд Тръмп заради войната в Сирия и обвиненията, че руснаците се намесват в избори в други държави (включително и в САЩ).
Още в първия работен ден (9 април), след като Вашингтон актуализира черния си списък на руски олигарси и компании, Московската борса набъбна с 4000 нови клиенти - 4 пъти повече от обичайното.
Руснаците търсят всякакви начини да компенсират по-ниските си доходи
Капиталовият пазар дори предлага обучение и организиране на състезания за дневните търговци, за да пазят своите дейности и да попречи на аматьорите да понасят големи загуби, макар че те все още не са достатъчно големи, за да повлияят на цените.
И все пак при пълната непредсказуемост на геополитиката шансовете да изгорят са високи. Подобно на повечето инвеститори, Александър Семеняков, компютърен програмист, който живее в Москва и търгува с руски акции в свободното си време, е потърпевш от новите санкции. Той губи половината от печалбата си за миналата година, когато основният борсов индекс се понижи с 8.3% заради наказателните мерки на САЩ.
"За щастие не инвестирам всичките си спестявания. Пазарът е много тежък в момента. Много хора губят пари", отчита Семеняков.
Но той все още смята, че е по-добре да инвестира. Разполагаемият доход на руснаците едва започва да се възстановява след 2-годишен спад, последвал падането на цените на петрола през 2015 г.
Рискувайки всичко
Голяма част от 144-милионното население на страната разчита на т. нар. сива икономика, като почти 1/3 от заплатите произтича от нерегламентирани дейности. Един от всеки петима е потърсил допълнителни източници на доходи през 2017 г., което е със 17% повече от предходната година, по данни на Висшето училище по икономика.
Орлова e свикнала да рискува всичко. След като постига първата си голяма печалба, спекулирайки с акциите на петролната компания Yukos oil, когато един от най-големите й акционери е арестуван през 2003 г., тя продава малкия си щанд за кухненски съдове и прибори, разположен на метростанция в Москва, за да инвестира всичките си пари на пазарите.
Този риск й се отплаща за известно време - докато всичките й спестявания са унищожени по време на световната финансова криза през 2008 г. Същото се случи по време на срива на руската пазарна катастрофа през 2014 г.
И в двата случая тя се справя със заплати от почасовата си работа като администратор в космическия център "Хруничев", който произвежда ракети "Протон", докато не успее отново да си стъпи на краката и пак да се впусне в търговията.
Наближавайки възрастта за пенсиониране (55 години при жените в Русия), Орлова гледа на инвестирането като единствения начин да помага на дъщеря си, която е поетеса, и нейните деца на 3 и 8 години. През последното тримесечие на 2017 г., бабата е спечелила 4.5 млн. рубли.
"Трябва да им оставя нещо, защото не знам как ще оцелеят без мен", споделя тя.
IvoAndonov
на 10.05.2018 в 10:54:02 #4Това да не е някаква скрита реклама на Нескафе? Не се лъжете - това си е хазарт - двама се обзалагат на черно ли ще спре топчето или на червено. През тези приложения не купуваш никакви реални активи - злато, петрол, акции, а си залагаш парите срещу парите на някой друг нагоре или надолу ще е някакъв индекс.
emilio11
на 10.05.2018 в 08:21:25 #3За мен това си е една форма на хазарт. Казано е, че дамата вече на два пъти е загубила всичко. Няма как от спекулиране с акции само да се печели. Понякога се губи, рискът е голям. Само един на 1000 е способен да има винаги положителен баланс. И то пак е за сметка на печалбите и загубите на реалния сектор. Не може да се появява стойност сякаш с магия, от нищото.
ISIS
на 10.05.2018 в 04:56:46 #2не виждам нищо необикновенно. Дамата печели от акций пъти повече от постоянната си работа. Явно ходи на работа за развлечение. Явно има усет и някоя брокерса компания, може бе ще и предложи добра заплата. Но по тревожното е ,както се намеква в статията, че тия които работят и произвеждат получават х100 пъти помалко търговците. Търговците повече рискуват и е нормално да спечелят, но изглежда русия се превръщат в голям битак без грам производство.
Panther
на 09.05.2018 в 22:46:11 #1Това с инфинитито със сигурност е докарало половината русофоби до тежко психическо разстройство (те по принцип са със лека до средно тежка параноя и/или шизифрения).