Китай ще влезе в списъка на страните със средно ниво на доходите на човек от населението към 2030 година, като те ще станат съпоставими с тези на гражданите от Европейския съюз.

Това се посочва в доклад на Economist Intelligence Unit (EIU) - аналитично звено на британското списание The Economist.

В настоящия момент почти 40 процента от населението на Китай се отнася към групата с ниско равнище на доходите - под 2,1 хиляди долара на година. Но според анализа на EIU след около 15 години, делът на тези граждани е се съкрати до 11 процента, доколкото все повече китайци ще се преместят в "бедната" категория на средната класа - с доходи от 2 хиляди до 10 хиляди долара на година.

"Очакваме покупателната способност на китайските потребители през 2030 година ще бъде на сегашното средното ниво на Южна Корея или на това в САЩ през 2000-та година" каза анализаторът на EIU Дън Ван пред изданието South China Morning Post, цитирано от Интерфакс.

В сравнение с Южна Корея или САЩ, в Китай е много по-висок делът на населението с ниско благосъстояние, основно заради големият брой селско население, отбелязва той.

Експертите очакват още и запазване на имущественото неравенство в страната. Средната прослойка на средната класа - с доходи между 10 и 32 хиляди долара годишни доходи, ще съставлява около 20 на сто при 7 на сто през миналата година. В същото време процентът на китайците с високи доходи (над $32 хил.) ще се увеличи от сегашните 2,6% до почти 15 на сто.