184 220 долара - толкова е средният годишен бонус на работещите на Уолстрийт. Допълнителното възнаграждение скочи със 17% през 2017 г., доближавайки се до най-високите нива от 2006 г.
Участниците на най-голямата фондова борса в света си разпределят 31.4 млрд. долара под формата на бонуси, засилени от перспективите за повишаване на лихвите, по-бърз растеж и дерегулация.
Макар заетостта в индустрията в Ню Йорк да намалява леко заради все по-широката употреба на технологии, едно от всеки 10 работни места в Ню Йорк е пряко или непряко свързано с Уолстрийт.
Бонусите се увеличават, като печалбите от операции брокер-дилър на фирмите, членуващи на Уолстрийт, се повишават до 24.5 млрд. долара, най-много от 2010 г. насам, според оценките на главния одитор на щата Ню Йорк Томас ДиНаполи.
Средният бонус на Уолстрийт достигна най-високите нива от 2006 г.
"Голямото увеличение на рентабилността през последните 2 години показва, че индустрията може да просперира с регулациите и защитата на потребителите, приети след финансовата криза", посочва ДиНаполи.
"Твърде рано е да се каже как увеличената волатилност на финансовите пазари може да повлияе на печалбите през 2018 г.", добавя той.
Корпоративните клиенти на банките се възползваха от евтиното финансиране през миналата година, бонусите на инвестиционни банкери се повишиха, тъй като техният бизнес е подсилен от рекордни приходи от поемане на дълг и скок в покупките на акции и консултантските такси.
Колегите им в продажбите и търговията получиха по-малки възнаграждения, тъй като продължителният спад на волатилността намали приходите в тези бизнеси през миналата година.
Бонусният фонд на инвестиционните банкери на JPMorgan Chase за 2017 г. нарасна с около 5%, докато този на служителите, търгуващи с фиксиран доход, намаля с около 12%. Бонусният фонд за инвестиционното банкиране в Bank of America нарасна с между 5% и 10%, докато този за търговия с акции се сви с около 5%.
Бонусът може да се е покачил и заради ръста на цените на финансовите акции миналата година, тъй като администрацията на Тръмп обяви, че ще се опита да разхлаби регулациите.
Оценката на главния одитор се основават на подадените данъчни декларации за доходите и включва паричните бонуси за 2017 г., както и отложените от предишни години.