Най-голямата болка на хокеистите явно са цифрите на гърба на фланелките им. Преди никой не можеше да си представи Уейн Грецки без номер 99 или пък Лемьо без 66-ицата. Точно толкова немислимо е да видим Яромир Ягър с други две цифри освен 68.
Така стои и въпросът на Световното по хокей на лед в Рига. Играчите милеят и усърдно бранят правото си да се появят с любимия късметлийски номер. Само че там това не е толкова лесно осъществимо.
Проблемът възниква в случаите, когато в последния момент към тима се присъединяват нови и нови играчи. Правилата на Международната федерация по хокей IIHF са категорични: състезателят трябва да се появи на леда със същия номер, с който е започнал първата си среща в шампионата, няма вариант за смяна.
Тоест, ако в първенството можеше да участва (теоретично) Стив Айзерман, той трябваше да жертва традиционната си 19-ица и да си избере друг номер. Понеже за канадския представителен тим с тези две цифри на фланелката играе Кайл Калдер.
Все пак са възможни и изключения. Предписанията на IIHF не са толкова стриктни, колкото изглеждат. Когато Оли Йокинен отиде в Рига, за да подсили отбора на финландците, от тима поискаха той да носи традиционния си номер 12 - дотогава привилегия на Еса Принес. Федерацията уважи молбата на олимпийските вицешампиони, а Принес игра с номер 55.
Още по-завързана пък бе ситуацията на срещата Италия - Украйна в сряда. Италианецът Джон Парко вероятно ще остане в историята на ледения спорт като първия хокеист, играл с два различни номера на гърба си в среща от световно първенство.
Парко винаги си е носил 16-ицата, но развоят на събитията му поднесе малко разнообразие. Още в първата третина фланелката му се разкъса и във втората част той се появи на леда, пременен в резервен екип - с непривичния номер 10 и без фамилията му.
По-драматична е историята на Крис Гретън на Световното първенство през 1997 г., когато някой (екзалтирани фенки с фетишистки наклонности вероятно) открадва фланелката му с номер 27 и той е принуден да започне втория двубой с две седмици на гърба си.
"Проклятието" явно тегне над канадските хокеисти - преди три години един предствител на "кленовите листа" трябваше да изиграе първия си мач със сгрешено име на екипа. Отговорникът по надписването на канадските облекла малко се пообъркал и вместо Heward изтипосал Hewrad на фланелката на злощастния състезател. За радост на потърпевшия обаче грешката била поправена веднага след първата среща.
Тазгодишният шампионат също не е лишен от забавни трикове с номерата. Словашкият защитник Милан Юрчина вероятно бърка в здравето на чешките фенове с избора си. Той играе в Рига с 68, както и в НХЛ. А тези две цифри открай време са свързвани с чешката звезда Яромир Ягър. На същия номер се е спрял и беларуският нападател Ярослав Чипрус.
Сънародникът му Дмитрий Дудик е посегнал на запазената марка на легендарния Рей Бърк - фланелка с номер 77. Швейцарецът Кевин Роми пък преследва шайбата под номер 88, който е резервният на канадеца Ерик Линдрос.
Scholes
на 18.05.2006 в 17:45:34 #2Супер Топспорт! Радвам се, когато чета новини за хокея отделяйте повече време и нека да има повечко статии за него . Ще се радвам ако го направите.
pothead
на 16.05.2006 в 22:01:06 #1евала, много яка статия браво за старанието