Светът на спорта омагьосва и пленява. Мнозина мечтаят да тръгнат по стъпките на Шарапова, Плюшченко и Овечкин. Младите родители се надяват техните деца да вземат в ръка ракета или стик, за да си осигурят старините. И усърдно водят децата си в спортни школи и секции, без да подозират, че за превръщането на хлапето в звезда са нужни сериозни капиталовложения.

Тенис
Парите в тениса предизвикват завист. Хубавото е, че средствата, вложени в бъдещите Шарапова или Сафина, са право пропорционални на парите, които могат да бъдат спечелени. Иначе инвестициите в тениса изпреварват всички популярни спортове.

"Минималната сума, необходима за подготовката на професионален играч, е $ 200 000! Какво включва тя? Детето започва да се занимава с тенис на 6-7 г. и до 13 г. родителите му трябва да броят по около $ 10 000 на година", разказва Алексей Николаев, спортен мениджър и вицепрезидент на международната промоутърска компания BEST Tennis, която работи със звезди като Вера Звонарьова, Игор Андреев, Ана Чакветадзе.

Тези разходи покриват хонорарите на треньорите, наема на корта, екипировката. След 13-ата година детето трябва редовно да участва в международни състезания за точки в юношеския рейтинг - за това е нужен и индивидуален треньор.

Годишният разход скача от $ 30 000 до $ 50 000. По биологични причини момичетата започват да печелят още на 15-16 г., компенсирайки част от разходите. Много от тях се включват в състезания в по-горна възрастова група. Момчетата започват да печелят по-късно, на 17-18 години.

По принцип в тениса големи пари заработват 10-15 души. Единици сключват добри рекламни договори с часовникарски или автомобилни компании. Заради кризата обаче днес е трудно да се постигне споразумение дори с производителите на ракети и екипи.

Това се отнася и за играчите от Топ 10 в световната ранглиста! А какво да кажем за тези на опашката? Те работят само за да покрият разходите за треньор, полети, хотели. В края на годината им остава чиста печалба от 70-80 хиляди долара. Не е малко, но става дума за спортистка, а не за юристка, която заработва същата сума, но се труди цял живот. Докато тенисистът играе максимум до 30 години.

Футбол
За джобовете на родителите футболът е един от най-евтините спортове. Школите приемат всички желаещи. 5-6-годишните момчета се занимават безплатно, като екипът и детските бутонки струват 2000 рубли ($ 63). Но никой не дава гаранции, че вашето момче е бъдещият Аршавин.

В ущърб на розовите перспективи говори и статистиката: всяка година от московските школи излизат стотици играчи, но в професионалния футбол остават едва 20 души в най-добрия случай. В клубовете на руската висша лига се появяват отделни единици. Те получават прилични пари - по $ 10 000 на месец. В същото време професионалистите от втора дивизия получават също толкова пари, но уви - в рубли.

Хокей
В началото схемата и разходите не се различават от тези във футбола: родителите водят 5-6-годишното момченце на ледената пързалка и му купуват екипировка - кънки, екип, стик, за 12-15 хиляди рубли (около $ 400). Допълнителните занимания с треньора поглъщат още около 5000 рубли ($ 150). След което разходите не растат така рязко, както в тениса. Но дори ако родителите купят най-скъпия стик и най-модерния шлем, това не значи, че от него ще се заинтересува сериозен клуб.

Шансът на малкия да блесне в Русия и после да подпише тлъст договор в НХЛ на нивото на Овечкин или Малкин не е голям. Макар че според статистиката богатите хокеисти са значително повече от тези, които гонят топката. Дори играчите от трето и четвърто звено в шампионата на местната Континентална хокейна лига получават прилични пари - по $ 500-700 хиляди на година. При това полетите и хонорарите на треньорите се заплащат от клуба.

Фигурно пързаляне
Детските кънки струват 5000 рубли ($ 157), заниманията в секцията - 2000 ($ 63) месечно. Но това е само първата крачка. Който иска да превърне своето 5-годишно чедо в Плюшченко или Слуцкая, трябва да плаща за допълнителни часове, плюс хонорар на треньора и наем за леда. Това прави минимум 20 000 рубли ($ 630) на месец. После нараства честотата на занятията, появява се необходимост от по-компетентен треньор - всичко това раздува бюджета до безкрай. Връщат ли се вложените средства?

В тениса ежегодно се провеждат 4 турнира от Големия шлем, в които победителите стават суперзвезди. Олимпийските игри обаче се провеждат през 4 г. При това наградният фонд за олимпийското злато е 4 пъти по-малък от този в Големия шлем! Е, има и алтернативен вариант: да забрави спорта и да се прехвърли в гастролиращите шоута на лед. Там няма да стане милиардер, но пък животът е по-интересен. Само трябва да забрави за спортната слава.