Другата баскетболна зала, която преди години беше попаднала в частни ръце - "Триадица", беше върната на софиянци през ноември 2007 г. 76% от обекта беше присъдена на частни лица заради реституционни претенции. Кметът на София Бойко Борисов успя да прокара решение в общинския съвет, според което общината откупи залата срещу 2.4 млн. лв. и столичани си я получиха обратно.

Държавната агенция за младежда и спорта продаде тайно зала "Универсиада", коментира "7 дни спорт". Обектът, за който вече пет години се правят опити да мине в частни ръце, вече е притежание на фирмата "Велдер Билд". Досега "Универсиада", която има 2300 места и 1500 кв. м изложбена площ, беше поделена 50 на 50 между държавата и строителната компания. В понеделник от ДАМС в прав текст признаха, че са се оказали некадърни да я управляват и по тази причина я харизват на досегашния си частен партньор срещу 9.5 млн. лв. барабар с още един апетитен имот - хотел "Тотошанс" на Златни пясъци.

С мисията да съобщи по-деликатно новината беше натоварен Данаил Димов, изпълнителен директор на "Национална спортна база" ЕАД. На пресконференция в понеделник Димов хей така, между другото, уведоми журналистите, че "Универсиада" е била продадена още в края на ноември миналата година. С парите от сделката щели да се ремонтират други спортни обекти, заусуква човекът на Весела Лечева.

По тази логика не е изключено хората на Весела Лечева да предложат да продадат националния стадион "Васил Левски", за да ремонтират с парите стадион "Септември" например.

Димов дори се опита да внуши, че сделката всъщност е голяма далавера за държавата, тъй като акциите били изкупени по 2.58 лв. при номинал от 1 лв. Обектите не били предложени в публична продажба, тъй като книжата били винкулирани и акционерите от "Велдер" имали право да ги купят първи. Той се оправда и с това, че "Национална спортна база" ЕАД е била притисната от невъзможността да обслужи кредит към Корпоративна търговска банка от 2 млн. лв., теглен през 2005 г. при скандалната сделка със закупуване на 20 декара парцел на територията на "Универсиада". Същата банка, която е и партньор в издателската дейност на замесената преди това в скандалите около "Универсиада" Ирена Кръстева, участва по различен начин в продължилата пет години операция по преминаването на залата от държавата в частни ръце.
Шефът на "Велдер Билд" Иван Джиджев пробва да замаже скандала с факта, че в договора за продажба било залегнало условието "Универсиада" да се ползва само за спорт. Неустойката била да се платят още 9.5 млн. лв., каза Джиджев.

Нито една агенция за недвижими имоти не се нае вчера да направи оценка колко точно струва "Универсиада". Още повече че става въпрос за обект, който се намира близо до важни транспортни артерии на София, разполага с отличен пазарен потенциал и е един от най-активно ползваните за състезания по баскетбол, волейбол, бойни изкуства и гимнастика, както и за концерти, изложения и т.н.

За сравнение ще посочим, че в района на 4-и км голата земя върви към 2 млн. евро декара.

Залата и комплексът на Златни пясъци досега присъстваха в капитала на смесеното дружество "Универсиада" АД като апортна вноска на обща стойност 3 667 000 лв. Сега вече са в частни ръце.

 

2003 г. - старт на далаверата
През юли 2003 г. зала "Универсиада" тайно е апортирана от държавата в капитала на новородената съвместна фирма "Спорт Хотелс Олимпика България" АД. Заедно с нея спортното министерство вкарва в дружеството и комплексa "Тотошанс" в Златни пясъци. Съдружници във фирмата стават държавното дружество "Олимпика" ЕАД, под чиято шапка дотогава е била залата, и частната фирма "Проект строй БГ". Първоначално частниците са притежавали 52.31% от капитала от 7 340 000 лв. Впоследствие държавата изравнява дяловото си участие 50 на 50.
Седмица по-рано е извършена същата операция и с колодрума. Той е вкаран в друго съвместно дружество с "Проект строй БГ" - "Комплекс Сердика БГ" АД. В него "Проект строй" първоначално контролира 67.96% от капитала, а държавата - едва 32.03%.

2004 г. - Лучано: Нямахме пари
Двете операции се пазят в тайна цели осем месеца, когато през април 2004 г. историята се разшумява. Спортният министър Васил Иванов - Лучано обяснява създаването на двете смесени дружества с аргумента, че държавата няма пари да ремонтира обектите. Скандалът идва и оттам, че двете държавни дружества "Олимпика" ЕАД и неговият наследник "Национална спортна база" ЕАД по онова време са в списъка на забранените за приватизация. Заобикалянето на закона за приватизация става с мотива, че реално имотите са извадени от държавните дружества и апортирани в смесени, а липсата на търг или конкурс Лучано обяснява с това, че имало само една заинтересована фирма.
След апортирането им тези активи не могат да се върнат никога на "Олимпика" ЕАД или на неговия правоприемник "Национална спортна база" ЕАД, както става ясно и по време на парламентарните дебати за скандала.

Тайнствените "Проект строй БГ"
До момента на подписването на договорите собственик на фирмата е Маргарита Бориславова Донкова, а след това съсобственик според регистрите става и Мариела Радкова. Макар че няма никаква особена дейност зад гърба си, само за участие в "Спорт Хотелс Олимпика БГ" фирмата гарантира, че ще извади 3.67 млн. лв. "Проект строй БГ" е представила референции за намерения от "Корпоративна търговска банка" АД за финансиране на проекта. Донкова попада под светлината на прожекторите, където се оказва, че тя е просто секретарка на т.нар. "жълти комсомолци" - младежкото НДСВ. Там лидер е Делян Пеевски, син на тогавашната шефка на тотото Ирена Кръстева. Самата Кръстева преди това е оглавявала и "Олимпика" ЕАД. Синът й нашумя с това, че на 21 години беше парламентарен секретар в транспортното министерство, член на борда на директорите в пристанище Варна, а в момента е зам.-министър на бедствията и авариите. Според някои медии именно Кръстева и Пеевски стоят зад "Проект строй БГ".

Далаверата с капитала
По документи "Проект строй груп", както междуременно е преименувана "Проект строй БГ", трябва да попълни капитала на смесеното дружество "Спорт Хотелс Олимпика БГ" с 3.67 млн. лв. Всъщност обаче фирмата използва четири пъти една и съща сума за операцията и отчита на хартия 3.67 млн., докато всъщност е дала само 917 000 лв.
Как се осъществява операцията по попълване на капитал без пари? За да се регистрира едно дружество, учредителите му трябва да представят пред съда документ от банка, че са внесени поне 25% от акционерния капитал. В случая със "Спорт Хотелс Олимпика БГ" това прави 917 500 лева, които са били внесени от частната фирма по набирателна сметка в Корпоративна търговска банка с превод, извършен на 10 юли 2003 г. Месец по-късно същата сума е отпусната под формата на заем от смесеното дружество към "Проект строй груп". Заемът е за две години. На следващия ден обаче получателят "Проект строй груп" внася обратно същата сума в набирателната сметка на дружеството под формата на втора вноска в капитала. Тази куха по своето съдържание операция се повтаря още три пъти в рамките на един месец и така частниците отчитат, че са попълнили капитала с 3.67 млн. лв.

2005 г. - 20 декара на безценица
През юли 2005 г. теренът под зала "Универсиада" също влиза във владение на "Спорт Хотелс Олимпика БГ". Този път подписът е на друг държавен служител - областния управител Люсиен Ковачев, по чието нареждане на фирмата са продадени 20 декара. Ковачев беше областен управител само три месеца в паузата, когато Росен Владимиров стана депутат, а Тодор Модев все още не беше назначен на поста. В този промеждутък е бил изтъргуван теренът на цена около 41 евро на квадрат. Продажбата е извършена на спринт за по-малко от седмица. Искането на "Спорт Хотелс Олимпика БГ" е внесено на 21 юли, а договорът се подписва едва четири дни по-късно. Чиновниците действат необичайно сръчно. Имало е изготвена оценка на вещо лице в размер на 1 605 330 лева за обособения парцел от 19 898 кв.м. Люсиен Ковачев се сдобива само за един ден с данъчна оценка и скица, а фирмата превежда веднага парите.

2006 г. - Нов играч в схемата
Разкритията за аферата с терена, които излизат на бял свят към края на 2005 г., довеждат до масови протести в спортните среди за приватизиране на спортни обекти под масата. Ситуацията налага смяна на постановката и в края на февруари 2006 г. Лучано, Кръстева и Пеевски минават зад кулисите. На сцената се появява нов играч - "Велдер БГ". Неговият шеф Иван Джиджев най-неочаквано се появява на общото събрание на акционерите в "Спорт Хотелс Олимпика БГ" и показва документи, според които дъщерната им фирма "Велдер билд" е закупила изцяло "Проект строй груп" и се явява собственик на 50-процентовия дял от смесеното дружество, собственик на "Универсиада" и "Тотошанс".
Според регистъра ДАКСИ "Велдер БГ" е основан през февруари 2004 г., а едноличен собственик на капитала се води швейцарското дружество "Съксес инвест". Управляващ на "Велдер БГ" е Иван Джиджев. Около него също се появява Корпоративна търговска банка, този път като мажоритарен собственик на дружеството "Велдер Консулт", където управител е самият Джиджев. "Велдер Билд" е собственик и на "Комплекс Сердика груп" - дружеството, в което беше направен опит да се апортира колодрумът. Още на първото събиране "Велдер билд" настоява да увеличи дела си в дружеството, както и да получи превес в борда на директорите.

2008 г. - "Велдер билд" налапва всичко
През ноември 2008 г. "Велдер Билд" налапва цялата зала "Универсиада" заедно с парцела. Операцията този път се извършва по следния начин: частниците изкупуват държавния дял в "Универсиада" АД, както междувременно е прекръстено дружеството "Спорт Хотелс Олимпика". Общият брой на акциите в това дружество е 7.34 млн., всяка от тях с номинал 1 лв. "Велдер Билд" изкупува държавния дял от 3.67 млн. акции на цена от 2.25 лв. за всяка от тях, като плаща общо за сделката около 9.5 млн. лв. Покрай "Универсиада" частниците слагат ръка и върху комплекса "Тотошанс", който също е собственост на "Универсиада" АД. Като причина за сделката се изтъква кредит, изтеглен от Корпоративна търговска банка през 2005 г., с който е била закупена земята под залата. Кредитът е станал изискуем през август, а държавата в лицето на "Национална спортна база" ЕАД не е намерила 2 млн. лв., за да го върне.

Провал с колодрума
Опитът да се приватизира под масата колодрумът в Борисовата градина обаче удари на камък. Първоначално, след като обектът беше апортиран в "Комплекс Сердика БГ", същитe хора от кръга около Кръстева и Пеевски са потърсили консултация от известен столичен архитект. Той като експерт е трябвало да даде становище дали бетонното съоръжение може да се съобри и на негово място да се издигнат хотел и жилища от типа Apartement House. Това ще бъдат едни от най-скъпите жилища в София, разположени насред Борисовата градина. Човекът обаче проявил достатъчно морал и изгонил далавераджиите. По-късно колодрумът беше изваден от смесеното дружество и върнат на държавата.