45′

Играта е подновена.

Снимка 367842

45+1′

Първото полувреме стартира по безкрайно неприятен начин за хърватите, като още в 5-ата минута, след чудесно изпълнение на свободен удар, Киърън Трипиър разстреля Субашич за 1:0. Футболистите на Далич изглеждаха стъписани от развоя на събитията, като им бяха необходими десетина минути, в които да се опомнят и да реогранизират редиците си.

През това време обаче англичаните не стояха безучастно, като осъществиха нови две опасни атаки.

Малко по-късно пък Хари Кейн получи перфектно подаване в наказателното поле, но от около метър и половина разстояние не успя да преодолее Субашич.

Топката се върна в Кейн, който стреля в гредата, кълбото се отби и в тялото на вратаря на "шахматистите" и се върна в игра.

Най-грубият футболист на терена пък беше Деян Ловрен, който не спря да фаулира съпериковите състезатели. Особено отчетливо бе нарушението му срещу Хари Кейн в средата на полувремето, като бранителят изблъска нападателя с две ръце. Фаул имаше, но официално предупреждение не беше показано.

В края на полувремето "ватрените" се раздвижиха и Ребич неколкократно притесни бранителите на съперника.

Няколкото корнера в полза на Хърватия не доведоха до нищо запомнящо се, докато всеки ъглов удар за англичаните вещаеше заплаха за Субашич. Така или иначе обаче до почивката нови попадения не бяха реализирани.

45′

Почивка.

43′

Далечен изстрел на Върсалко.

Топката минава далеч над целта.

39′

Англия се затвори в полето си.

Ще защитава резултата до почивката съставът на Саутгейт.

33′

Фаул на Ребич срещу Пикфорд.

Анте изглежда не е много удобен на съперниковата отбрана.

32′

Изстрел на Ребич!

Страхотна възможност за Хърватия.

31′

Нямаше засада при изстрела на Кейн.

Грешно решение на страничния съдия.

30′

СПАСЯВАНЕ на Субашич!

Кейн стреля от около метър разстояние, но уникалният страж на "шахматистите" отрази опасността!

Невероятна изява на Субашич.

Страничният съдия пък е маркирал засада...

27′

Йънг центрира!

Субашич избива топката в странично хвърляне.

25′

Лука Модрич се бори геройски за всяка топка!

Усилията му можеха да бъдат възнаградени, но подаването на Ребич е неточно.

24′

Стърлинг преодолява трима бранители на Хърватия!

В последния възможен момент Вида все пак успява да го спре.

22′

Засада на Хари Кейн.

Точно решение на съдиите.

20′

Анте Ребич пробива защитата на съперника и стреля!

Топката се отбива в крак на бранител и се връща към средата на терена.

15′

Безадресни подавания в половината на Англия.

Нищо интересно и запомнящо се от "шахматистите", за момента.

12′

Притеснение в редиците на Хърватия.

И по лицето на Златко Далич...

Снимка 364929

9′

Хърватите така и не успяват да достигнат до пеналта на Пикфорд.

Задържат топката в средата на терена.

Със сигурност подобен подход няма да им бъде от полза.

7′

Задачата на Хърватия изведнъж стана доста сложна...

Големите думи и амбиции на "шахматистите" ще трябва да бъдат защитени незабавно!

5′

ГОООООООООООООООООООООЛ!

0:1!

Попадение на Киърън Трипиър!!!

Снимка 367823

Директно от свободния удар!

4′

НАРУШЕНИЕ в опасна близост до хърватската врата!

Снимка 367822

3′

Натиск на хърватите в откриващите мигове от срещата.

Играта бива сериозно накъсвана от футболистите на Англия.

Нарушенията на британските бранители целят разбиване на играта на Хърватия.

1′

Феновете на Хърватия: Финалът ни е гарантиран!

"Резултатът няма значение"

1′

Хари Кейн вече щеше да е спечелил "Златната обувка" на 11 от предишните Световни първенства

Британските медии намират интересна символика

1′

Осем от головете на Англия на Мондиала - от статични положения

Общо 11 попадения за британците, до момента

1′

Флагът-талисман отново е с хърватските фенове

Запалянковците показаха огромното си творение

1′

Майкъл Оуен: Не съм мигнал, ще ми се да бях на терена днес!

Оуен: Не съм мигнал, ще ми се да бях на терена днес!

"Искаме да играем на финал!"

1′

Алан Шиърър: Момчета, моля ви, пратете ми истинската!

Шиърър: Момчета, моля ви, пратете ми истинската!

"Нека си дойде у дома"

1′

Джордан Хендерсън: Заедно сме и в победите, и при загубите

Хендерсън: Заедно сме и в победите, и при загубите

"Атмосферата в съблекалнята е прекрасна"

1′

1′

Хърватия - Англия 1:0, резултатът беше открит... на Червения площад

Шоуто е гарантирано в Москва

1′

Златко Далич: Вярвам безрезервно във футболистите си

"Имаме и късмет, но това е нормално"

1′

Гарет Саутгейт: Дори да загубим, животът ми няма да се промени

"Животът ще продължи нормалния си ход"

1′

Лука Модрич изравнява рекорд тази вечер, става номер едно при класиране на финал

Модрич изравнява рекорд тази вечер, става номер едно при класиране на финал

Допълнителна мотивация за Маестрото

1′

Марио Манджукич: Умора? Ние сме на Световно!

Манджукич: Умора? Ние сме на Световно!

"Надявам се, че това е някаква шега..."

1′

Хорхе Валдано: Лука Модрич е футболен гений

Валдано: Модрич е футболен гений

"Заслужава похвала за всяка минута, прекарана на игрището"

1′

Снимка 367793

Снимка 367782

Снимка 367780

Снимка 367783

1′

Снимка 367796

Снимка 367795

1′

Калинич Поуп

Хърватия и Англия ще трябва да определят съперника на Франция във финала на Световното първенство по футбол. На митичния "Лужники", "шахматистите" и Трите лъва излизат един срещу друг в определяща битка за историята.

Последния път, когато англичаните бяха на полуфинал на световно първенство (1990-а), Хърватия все още не беше получила своята независимост. Това се случи година по-късно.

Феновете на Англия загубиха трезвото си мислене след спокойната победа над Швеция на 1/4-финалите и без никакво съмнение достигането до последните 4 е голям успех за Трите лъва, които тръгнаха без сериозни амбиции. Чудесното им представяне е изработено под бдителния поглед на Гарет Саутгейт и лидерството на Хари Кейн, които вдъхновиха и поведоха подценяваната група от играчи до неочаквана слава.

Снимка 366417

Междувременно Хърватия има творческия гений на Лука Модрич, който блести на Мондиала. Но "шахматистите" се нуждаеха от продължения и дузпи в предишните два етапа, за да изхвърлят Русия и Дания. Това няма как да не ги е изтощило както физически, така и психически.

Играчите на Англия са на седмото небе в момента и възнамеряват да останат на тази височина и след срещата с балканците. На Трите лъва може и да им липсва креативност, но статичните положения правят така, че това да няма значение. Малко под половината голове на този Мондиал дойдоха от ситуации с "мъртви топки". Това си е световното първенство на статичните положения, а на турнира в Русия няма по-добър отбор на подобни отигравания от Англия.

Снимка 366416

Възпитаниците на Гарет Саутгейт вкараха 5 гола от корнери и свободни удари - най-много от всички на форума. Разписаха се и от три дузпи - повече от всеки друг тим. Или общо 8 гола от статични положения - число, достигано за последно от Португалия през 1966 г. Любопитното е, че последните 3 отбора, които са се разписвали от 3 или повече корнера в един турнир, в крайна сметка спечелиха световната титла - Германия през 2014-а, Италия през 2006-а и Франция през 1998-а. Историята показва, че в крайна сметка това може да се окаже решаващо за трофея.

Когато Златко Далич пое тима си в края на 2017-а, той се изправи пред дилемата как да използва ефективно двама от най-добрите халфове в света - Иван Ракитич и Лука Модрич. Специалистът избра система 4-2-3-1, която дава страхотни резултати, а полузащитникът на Реал (Мадрид) играе в ролята на десетка. Влиянието му на турнира в Русия е огромно. В четвъртфинала със Сборная той докосна топката 139 пъти и направи 102 паса. Ракитич има по-малко влияние, но ако двамата се представят в най-добра светлина, халфовата линия на Трите лъва ще има сериозни проблеми.

Снимка 367752

Опитът също е на страната на Хърватия. В състава на балканците има спечелени 9 Шампионски лиги, докато в този на Англия - само 1. Голяма част от играчите на шахматистите са заедно вече почти десетилетие, като основните фигури Модрич, Манджукич и Ракитич дебютират в края на 2006-а и началото на 2007-а. Усещането в страната е, че този тим сега е на върха и никога не са били по-щастливи като група.

Това ще бъде осми сблъсък между двете нации. Англия има 4 успеха, а Хърватия само 2. Досега двата отбора са се срещали веднъж на голям турнир. Това се случи на Евро 2004, когато тогавашният 18-годишен английски тийнейджър Уейн Рууни вкара 2 попадения за победата на Трите лъва с 4:2. "Шахматистите" обаче получиха своето отмъщение в квалификациите за Евро 2008, когато спечелиха с 3:2 на "Уембли", а албионците пропуснаха международния форум в Австрия и Швейцария.