В момента около 24 милиона фенове плачат. Броят им надвишава по численост доста държави по света. Те са привърженици на Коринтианс - един славен бразилски клуб, за който последният сезон бе от черен, по-черен.
Най-обичаният тим от Сао Пауло, икономическата столица на страната, според изследвания е втори по популярност, след Фламенго. Коринтианс обаче не можа да излезе от кризата, бе притиснат от дългове и в крайна сметка изхвърча от елита.
„Бяло-черните" финишираха 17-и, с 44 т, като фатално се оказа ремито в последния кръг срещу Гремио (1:1), а Гояс с 45 т. се спаси. И както се случва - нещастието за едни е щастие за други. Сега организаторите в Серия „Б" потриват доволно ръце, предусещайки рекордни приходи след заточението на гранда.
Вторият ешалонне е новост за Коринтианс. През 1982 г. „бяло-черните", тимът на Сократес и Касагранде бе пратен там, заради класирането си в дъното на шампионата Паулиста.
Но още същия сезон бе върнат в елита, заради странен регламент - който започна добре в Серия „Б", веднага бе възстановен при най-силните. Така Коринтианс в крайна сметка стигна до 1/2-финал в първенството.
Създаден през 1910 г., клубът не е само отборът на Сократес и Касагранде - в тимът е имало много шампиони. Между най-големите е Роберто Ривелиньо, световният шампион с Бразилия през 1970 г., който обаче никога не е ликувал с клуба си.В периода 1954-1977 г. „бяло-черните" са печелили титли на щата Сао Пауло, но не и на страната.
Коринтианс е 25 пъти (рекорд) щатски първенец - за първи път през 1914 г., а за последен през 2003 г. Титлите на Бразилия са четири - 1990, 1998, 1999, 2005, а купите на страната - две (1995, 2002).
През 2000 г. като шампион на страната печели първото световно клубно първенствона ФИФА, което се проведе в Сао Пауло и Рио де Жанейро. Сегашният вратар на Милан Дида бе героят на финала, спечелен след дузпи срещу Васко да Гама.
Друг велик вратар в историята на Коринтианс е Жилмар, световен шамион със „селесао" през 1958 и 1962 г. „Бяло-черната" фланелка е носил и фамозното дясно крило Гаринча. Скандалният Вампета (също шампион с Дида от 2000 г). бе повикан на 33 г. през този сезон, но и той не можа да спаси тима от изпадане.
В края на 2004 г. клубът започна партньорството си с МSI (Media Sports Investment), компания начело с иранеца Киа Йорабчиан. С неговото съдействие екипа на Коринтианс облякоха футболисти, като аржентинците Карлос Тевес и Хавиер Масчерано. МSI бе посрещнат катоспасител на клуба, затънал в дългове. Милионите долари и титлата за 2005 г. накараха феновете да мечтаят, но розовият сън бързо свърши.
Парите се оказаха със съмнителен произход, а Киа бе обвинен, че е поставено лице на скандалния руски магнат Борис Березовски. През юли 2007 г. бяха блокирани сметките на Коринтианс. Крайната мярка бе заради съмнения, че парите са „изпрани" от Березовски.Междувременно президентът на „бяло-черните" Алберто Дуалиб, който също е разследван, се отдалечи от управлението на клуба, извягвайки логичния импийчмънт. Партньорството с MSI на практика е прекратено, след като полицията подгони Киа Йорабчиан и той избяга от Бразилия. А за финал - Коринтианс финишира в Серия „Б".
Garin4a
на 06.12.2007 в 10:39:47 #5Нека все пак уточним, че отборът на Гаринча е Ботафого, където играе от 53-66. Чак след това, в залеза си, той играе и в Коринтианс за две години
aisogludingfioler
на 05.12.2007 в 23:01:37 #4Футбола в Бразилия не е просто спорт, а религия! там да събереш 15 момчета от най-мършавия квартал на Рио, ако имаш усет към мениджмънт можеш да ги направиш звезди.
Бартек
на 05.12.2007 в 10:56:47 #3Няма да забравя едно интервю с Гигов. След поредната загуба на Локото журналист го попита докога смята да дава пари за отбора. Гигов отговори ,че е ако един бизнес не му носи печалба той веднага го изоставя. Гигов още е президент на Локо
ivo_stoyanov
на 05.12.2007 в 05:30:10 #2Естет, далаверите в Испания и, за моя жалост, в частност в Реал Мадрид едва ли са от по-малък мащаб.
estet
на 04.12.2007 в 20:54:33 #1Това да е като обица за тези тимове които за няколко (пък било то и милиарди) сребърници се продават на хора толкова далеч от спортното менажиране и управление. Никой не се замисля какво ще стане съвсем скоро с клубовете, когато на руските олигарси като Роман Абрамович или пък Американските еврейски аферисти просто им умръзне тая игра, кво им пречи просто да закрият отборите си и да ходят да инвестират например в бой с петли - представяте ли си какви баснословни цени ще добият горките пернати, а играчи като Франки Лампард какви ли заплати ще взимат?..Затова си мисля, че най добре е организирана системата на отборите в Испания, там почти всички клубове са публично-обществени дружества където чрез избори като за парламент или кмет се избира с времеви мандат кой да ръководи, управлява и харчи средствата, които клубът сам си е изкарал вече. Така няма да се окаже, че в един момент уж налетите средства не са просто едни супер-неизгодни кредити, както правеха Илия Павлов и Васил Черепа.