Румъния победи Норвегия с 31-23 (18-12) в последния мач от група "D" на дамското европейско първенство по хандбал, което се провежда във Франция. С този резултат нашите северни съседки почти сигурно детронираха досегашните шампионки и ще влязат във втората фаза с 4 точки.

Франция не допусна обрат срещу Черна гора на Европейското по хандбал

Русия е единственият отбор, който влиза с две победи в следващата фаза

Норвежките допуснаха втора загуба в шампионата. И докато с Германия те отстъпиха с гол в последната минута, то срещу Румъния бяха категорично надиграни. Скандинавките играеха прекалено бързо и счупиха гредите на непробиваемата в този мач румънска вратарка.

В другия мач в групата Германия се измъчи срещу Чехия за 30-28 (16-16) и продължава в следващата фаза с 2 точки.

В очаквания с голям интерес мач от група "C" Унгария срази Испания с 32-26 (19-14). През целия двубой маджарките доминираха и минути преди края разликата беше достигнала до 11 гола - 30-19. В последните минути победителките свалиха оборотите и резултатът доби сравнително почетен вид за иберийките.

В мач без значение Холандия разгроми аутсайдера Хърватия с 34-23 (17-10) и е един от двата отбора, освен Румъния, без поражение в турнира.

Първите три тима от група "C" и група "D" формират нова група "2" от втората фаза на надпреварата. Резултатите от досегашните срещи се пренасят напред.

6. Норвегия 0 точки 55:64

Първите два отбора ще се класират за полуфиналите. Третият ще играе плeйоф за пето място.

Европейският шампион ще получи квота за Олимпийските игри в Токио през 2020 година. Първите три отбора без световния шампион Франция ще получат директни визи за Мондиала догодина в Япония.